Starou vanu zapustil do země, potom z ní vytvořil zahradní jezírko

Jezírko je dokonalým vodním prvkem, který může učinit z vaší zahrady oázu klidu. Malé jezírko si můžete snadno vyrobit ze staré vany a vylepšit jím atmosféru celé zahrady.

zahradní jezírko, lampa, kamínky i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud toužíte svou zahradu oživit nějakým vodním dílem, můžete si poměrně snadno vytvořit malé jezírko ze staré vany. S trochou vašeho času, trpělivosti a píle si vyrobíte dokonalé jezírko pro rybky. Zútulněte si zahradu a vytvořte si oázu, kde budete moci relaxovat a pozorovat bezstarostný pohyb ryb. Takto se můžete snadno zbavit nepořádku a starou vanu využít skvělým originálním způsobem.

Příprava místa pro jezírko

Než se do pustíte do samotné výstavby jezírka, zvolte si pro něj vhodné umístění. S ohledem na zbytek zahrady, velikostí vany a vaší celkovou představou, jak by měla finální podoba vypadat. Vanu pokud možno přeneste na požadované místo a vytyčte si prostor, který budete potřebovat. Pomocí kolíků a provázku si můžete vyznačit tvar i velikost prostoru.

Budování zahradního jezírka

Jakmile máte prostor pro jezírko připravený, můžete se pustit do výkopových prací. Do země vykopejte díru dostatečně hlubokou a širokou, aby se vám tam celá vana pohodlně vešla. Nad zemí by měla zůstat jen její vrchní plocha. Vanu zapusťte do země a její obvod zvnějšku zasypte hlínou. Prostor mezi vrchní částí vany a zemí můžete vypodložit velkými kameny nebo vysypat oblázky. Když máte vanu dobře usazenou a její okolí zpevněné, můžete její vrchní část zakrýt dřevěnými deskami, kterými vytvoříte pomyslný rám otvoru.

jezírko, zahrada, most, zátiší iZdroj fotografie: Depositphotos

Úprava vnitřku vany

Abyste zakryli nevzhlednou bílou barvu vany, můžete k její výmalbě použít speciální barvy. K vymalování vany se skvěle hodí modrá a zelená barva, které mohou evokovat hluboké vody nebo můžete její dno a stěny vymalovat hnědými a světlými přírodními tóny. Vytvoříte tak dojem, že se jedná o skutečné jezírko s hliněným dnem i okolními stěnami.

Dno vany nezapomeňte zašpuntovat a následně jej vysypte říčními oblázky a kamínky. Podle libosti můžete přidat vhodné rostliny, které budou vodu obohacovat o kyslík a další živiny. Velikost a množství rostlin vždy vybírejte s ohledem na velikost vany, aby měly ryby následně dostatek prostoru pro volný pohyb ve vytvořeném jezírku.

Jezírko zahrada iZdroj fotografie: Depositphotos

Napusťte jezírko vodou

Jakmile máte jezírko vybudované, můžete jej napustit vodou. Vodu zpočátku napouštějte pomalu, abyste proudem příliš nerozvířili kamínky na dně vany nebo nepoškodili kořeny rostlin. Ve chvíli, kdy máte vanu plnou vody, můžete nainstalovat vhodný filtr, který vám pomůže s čištěním vody. Jezírko můžete mít i bez filtru, ale budete nuceni častěji měnit vodu.

Do hotového jezírka pak stačí přidat ryby (pokud je dostatečně velké) a doladit jeho nejbližší okolí. Díky staré vany si můžete na své zahradě vytvořit dokonalé zátiší nebo relaxační oázu plnou klidu. Pravidelná péče o jezírko a jeho obyvatele vám může sloužit jako dokonalý nástroj pro relaxaci nebo odpočinek. Užijte si strávené chvíle venku a vytvořte si na své zahradě jezírko i vy. Například podle návodu tohoto šikovného zahradníka.

Jak levně postavit jezírko

Jaké jezírko zdobí vaší zahradu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články