V lednu má zahrada odpočívat. Půda se má regenerovat, stromy spát a čekat na první paprsky jarního slunce, které je opět probudí k životu. Přestože zahrada spí zimním spánkem, neznamená to, že bychom ji měli nechat zcela bez povšimnutí. Například je třeba kontrolovat stromy, zejména ty ovocné proti okusu zvěří. Také bychom měli dohlédnout, aby rostliny byly zakryté chvojím a chráněné proti mrazu. Pokud je třeba, odstraňujeme i suché větve a vždy je důležité dobře je prohlédnout, zda na nich nejsou počínající rakovinné nádory.
A co se sněhem?
Napadne-li sníh, je to velmi vítané, neboť slouží jako přirozená izolace proti mrazu a dodává po roztání také nezbytnou vlhkost. Chrání i před nebezpečnými holomrazy, které dokážou rostliny spálit a zničit až ke kořenům. Pokud odklízíme sníh z chodníků, můžeme jej využít a nanést jej pod stromy, keře nebo přímo na záhony, pozor však, aby rostliny měly stále dostatek světla. Pokud sníh není, je třeba rostliny, a to zejména bylinky, trvalky nebo zeleninu, kterou necháváme přes zimu na záhonech, ochránit před mrazem jinou izolací. Dá se použít chvojí, spadané listí nebo lehká textilie.
Mráz umí uškodit
Letos nám nejspíš velké mrazy už nehrozí, ale v horských oblastech mohou stále teploty padat hluboko pod nulu. Terén a zeměpisná poloha jsou vždy důležitým faktorem při zimní ochraně zahrady. V nížinách je pravděpodobnost krutých mrazů samozřejmě nižší než ve vyšších polohách, nicméně to neznamená, že rostliny nemusíme chránit před mrazy. I jeden silný mráz může ohrozit vaši budoucí úrodu.
V zimě také máte možnost v klidu zkontrolovat všechno zahradnické náčiní a přístroje. Je třeba očistit sekačky, vertikutátory a další stroje, případně je promazat olejem, zbytek náčiní jako rýče, motyky a zahradnické nůžky nabrousíme, aby se nám s nimi v sezoně lépe pracovalo. A pak už jen s nadšením očekávejte jaro.