Nesmrtelná rostlina pro líné zahrádkáře, kterou málokdo zná. Přežije kdejaké podmínky a roste šílenou rychlostí

                   

Na první pohled vypadá zmarlika Jidášova (Cercis siliquastrum) vcelku nenápadně. Ovšem jakmile rozkvete, přitáhne k sobě pohledy z blízkého i dalekého okolí. A není se čemu divit, její květy se totiž neobjevují jen na větvích, ale i přímo na kmeni. Není divu, že v asijských kulturách byla (a leckde ještě je) symbolem nesmrtelnosti a věčného koloběhu života. Pokud ji vysadíte ještě letos, pokvete příští rok na zahradě stejně zázračně i vám.

Rostlina zmarlika a její kauliflorie

Nevšední způsob kvetení zaujal i botaniky. Každý zapálený milovník rostlin by vám tak prozradil, že zmarlika patří mezi tzv. kauliflorické dřeviny. To znamená, že její květy mohou vyrůstat i z kmene. Jde o typickou vlastnost především starších stromů, ale dokážou to i mladé exempláře. Objevují se na jaře a vykvétají naráz, takže doslova přes noc zaplaví vaši zahradu barvami (obvykle růžovou nebo bílou).

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak rychle roste zmarlika

Pokud hledáte vhodný ozdobný strom pro svou malou zahradu, bude pro vás zmarlika ideální, přirůstá totiž pomalu a jen zřídka přesahuje výšku tří metrů (byť opravdu staré exempláře mohou v ideálních podmínkách dosáhnout i 10–15 metrů). Říká se jí také Jidášův strom, protože podle legendy se právě na ní tento odpadlý apoštol oběsil po zradě Ježíše Krista. Strom pak hanbou zčervenal a červeně kvete dodnes. Patří do čeledi Fabaceae a jeho původní domovinou je Malá Asie a Evropa.

Pěstování zmarliky v našich podmínkách

Na našem trhu je k mání množství druhů, například zmarlika čínská (Cercis chinensis) – nejbohatěji kvetoucí druh vůbec, zmarlika kanadská (Cercis canadensis) nebo její kultivar zmarlika převislá. Všechny jsou na pěstování nenáročné úplně stejně. Vyhovují jim vápenaté půdy bohaté na živiny. Sázejte je vždy na slunná místa chráněná před větrem a mrazy. A to nejlépe v období od září do října. Tehdy se totiž stihnou uchytit před přicházejícími nízkými teplotami.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Půdu pečlivě připravte několik dní před výsadbou. Dbejte především na její promíchání s kompostem. A jak se o zmarliky starat po výsadbě? Během prvního roku je hojně zalévejte, a to i během zimy (samozřejmě během bezmrazých dnů). Ořez však omezte jen na nezbytné odstranění starých nebo nemocných větví, jinak však do tvaru koruny ani kmene nijak nezasahujte. Pamatujte na to, že se vaše zmarliky teprve aklimatizují.

Jaké druhy zmarliky si vybrat

Záleží na tom, jak nároční při péči o zahradu jste. Například Cercis siliquastrum sterilisne neprodukuje žádné lusky, takže trávník nemusíte na podzim hrabat ani jinak uklízet. Cercis siliquastrum rubra vám nabídne opravdu velmi nápadné fialové květy, Cercis siliquastrum alba zase květe oslnivě bíle. Převislá zmarlika se pak hodí do skalek nebo jako dekorace nejrůznějších terásek. Pro pěstování v nádobách však tyto stromy příliš vhodné nejsou.

Podívejte se, jak nádherně vypadají rozkvetlé zmarliky v pečlivě udržovaném arboretu. Nechtěli byste mít také jednu na zahradě?
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články