11 rostlin pro věčné nestíhače – vystačí si se zálivkou jednou za několik dní, aniž by se přestaly zelenat

                   

Pokud se neustále potýkáte s nedostatkem času a moc dobře si uvědomujete, že to „odnáší“ především zeleň ve vašem okolí, nepodléhejte tomu. Naopak. Obklopte se takovými rostlinami, jež si s těmito podmínkami poradí zcela bez potíží. Z 11 tipů si vyberete kousky pro stinná místa i na slunce a váš byt se i s minimem péče změní doslova v zelenou džungli.

Kořenokvětku pěstovaly už babičky

Pokud se vaší společnicí stane kořenokvětka vyvýšená (Aspidistra elatior), získáte překvapivé benefity. Sucho jí nevadí, patří totiž mezi rostliny, jež se s tímto jevem umí opravdu skvěle popasovat. Stačí ji zalít jednou za týden a leckdy i méně. Potřebuje jen dostatek rozptýleného světla a hnojení. Oba tyto prvky musí být vždy v rovnováze, pokud má být kořenokvětka spokojená.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak pěstovat rozchodník „opičí ocásek“

Pokud hledáte netradiční pokojovou rostlinu vhodnou do závěsných květináčů, pak vyzkoušejte rozchodník s přezdívkou „opičí ocásek“ (Sedum burrito). Jeho převislé stvoly tak opravdu vypadají. A na co se soustředit při jeho pěstování? Dopřejte mu dostatek slunce a zálivku jen tehdy, když zemina v květináči zcela vyschne. Na nedostatek světla ukazují u rozchodníku slabé a protáhlé výhonky a zpomalený růst.

Lopatkovci se bude dařit kdekoli

Lopatkovec (Spathiphyllum) patří u začátečníků mezi velmi oblíbené pokojové rostliny, ovšem i jeho pěstování má svá pravidla. Jak na to a jaké zásady dodržet? Potřebuje především dobré hnojení, to je nezbytným předpokladem pro správný vývoj listů a květů. Líbí se mu v polostínu, přímý sluneční úpal nesnáší. A pokud nebude mít dostatek vody, s předstihem svěsí listy. Jestliže ho tehdy zalijete, vzpamatujte se z tohoto stavu zcela bez újmy.

Šplhavnice se může pnout po skříni

Mezi oblíbené „suchomilné“ rostliny patří i šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum), znát ji můžete i jako potos či scindapsus. A jak by u ní měla celoročně vypadat dokonalá péče? Nesnáší přemoření a nedostatek hnojení. Skvěle jí jako zdroj živin vyhovuje droždí, jde totiž o hodnotný zdroj i zásobárnu vitamínů skupiny B. Jinak vůbec není náročná. Snadno se navíc množí prostřednictvím řízků, které zakoření v obyčejné vodě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Potěší i sukulentní tlustice

Stejně jako rozchodník i tlustice (Crassula ovata, dříve Crassula portulacea) se může pyšnit masitými listy, které v sobě dokážou uchovat značné zásoby vody. Ze všeho nejvíce nesnáší přelévání. Zalévejte ji proto až ve chvíli, kdy substrát zcela vyschne, jinak by mohlo dojít k poškození citlivých kořenů. A jak ho poznat? Tlustice bude mít spíše nezdravý vzhled, nedostatečný růst a později se přidají i opadávající listy.

Juka skvěle zastoupí palmu

Pokud si chcete domů přinést trochu tropické atmosféry, určitě se vám zalíbí guatemalská juka (Yucca guatemalensis). Také nedáte na tyto krasavice dopustit? Pak byste měli vědět, že potřebují dostatek světla a hnojení během vegetační sezóny. Hnědnutí konců listů zabrání postavení květináče na misku s vlhkými oblázky.

Dracény porostou prakticky kdekoliv

Zalíbil se vám atraktivní dračinec vroubený (Dracaena marginata)? Pak byste měli vědět, že ani on toho ke své spokojenosti opravdu nepotřebuje příliš. Stačí mu rozptýlené světlo a výživná zemina, kombinovaná s dobrým hnojením. Soustřeďte se na hnojiva s obsahem dusíku, ta mu během vegetační sezóny prospějí ze všeho nejvíce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Popínavý žumen zazelení kouty

Máte-li doma kout s minimem slunečního světla, pořiďte si do něj nezvykle vypadající žumen (Cissus alata). Svým vzhledem trochu připomíná tropické liány, roste však spíše pomaleji. Dopřávejte mu hnojiva s fosforem. Ta se starají o dobrý rozvoj kořenů, což má v jeho případě jednoznačně pozitivní vliv i na odolnost proti chorobám a škůdcům, na které občas trpí.

Zamioculcas vydrží bez vody týdny

I zamioculcas zamiolistý (Zamioculcas zamiifolia) uchovává množství vody ve svých masitých listech, se zálivkou to tedy nepřehánějte ani v jeho případě. A pokud mu dopřejete i dostatek nepřímého slunečního světla a propustnou zeminu, zjistíte, že další péče je už nenáročná. Stačí ho jen 2krát za sezónu dobře pohnojit.

Aloe potěší i léčivými účinky

Na našich parapetech se také často objevuje aloe pravá (Aloe vera, syn. Aloe barbadensis). Ovšem stejně dobře může vypadat i aloe stromovitá (Aloe arborescens), která se navíc pěstuje o něco snáze. Potřebuje jen minimální zálivku, hodně světla a propustnou půdu. Její listy vám pak nabídnou řadu cenných látek, jako například vitamíny A, C, E, kyselinu listovou, vitamíny B1, B2, B3, B6, hořčík, selen, zinek nebo rostlinné steroly.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Monstera si vystačí s málem

Na závěr jsme si nechali opravdovou obryni. Monstera skvostná (Monstera deliciosa) dokáže bez potíží „obsadit“ i polovinu místnosti, jestliže jí to dovolíte. Ovšem pokud ne, nechá se stejně ochotně zkrotit řezem. Tuto rostlinu s oblibou pěstovaly už naše babičky a její popularita dodnes neupadá. Bez vody vydrží dlouho, mnohem větší problém jí dělá nedostatek slunečních paprsků.

A které nenáročné pokojové rostliny pěstujete vy?

Seznamte se s dalšími druhy nenáročných pokojových rostlin
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články