Aktivní uhlí není jen pro lidi, pokojovkám pomůže ke květu i růstu

Díky svým absorpčním vlastnostem může aktivní uhlí pomoci čistit půdu od škodlivých látek a zlepšit tak podmínky pro zdravý růst rostlin.

5 způsobů využití aktivního uhlí v domácnosti i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Aktivní uhlí, které je proslulé svou skvělou schopností pohlcování vlhkosti je také tajnou zbraní při péči o pokojové rostliny a podpoře jejich růstu. Jeho nasazení totiž řeší hned několik závažných problémů současně.

Výhody aktivního uhlí

Jen pár lžiček vám vystačí k péči o celou vaši rostlinnou sbírku – a těšit se podle webu BydleníSnů můžete i na mnoho benefitů.

  • Regulace pH půdy: Pomáhá snižovat kyselost půdy a vytváří tak optimální prostředí pro růst rostlin.
  • Detoxikace půdy: Snižuje přítomnost těžkých kovů a nebezpečných chemických látek v půdě, čímž podporuje zdravější vývoj rostlin.

Využití aktivního uhlí při zakořeňování řízků

Aktivní uhlí chrání rostlinné řízky před houbovými a jinými infekcemi. Chcete-li je ochránit, přidejte několik rozdrcených tablet do nádoby s vodou, ve které mladé rostliny koření. Skvěle totiž podporuje silnou tvorbu kořenů a napomáhá i rychlému zakořenění a lepšímu ujmutí. A použít ho můžete i při výsadbě mladých rostlin. Před výsadbou jednoduše vmíchejte do substrátu 1 až 2 rozdrcené tablety uhlí nebo 250 až 500 mg práškového uhlí na květináč.

Pro řízkování rostlin

Po seříznutí nebo dělení rostlin je nezbytné řezy dezinfikovat, aby se zabránilo hnilobě. Aplikace prášku z aktivního uhlí vám tady také skvěle pomůže. Posypte jím čerstvě seříznuté místo nebo jím poprašte okolí kořenů rostlin při přesazování. Hotové řízky pak do něj jednoduše namočte a zasaďte jako obvykle – tato metoda se skvěle osvědčila mně.

Použití aktivního uhlí jako součásti půdy nebo substrátu může pomoci absorbovat nadbytečné látky a toxiny, které by jinak mohly ovlivnit růst rostlin. iZdroj fotografie: Freepik
Použití aktivního uhlí jako součásti půdy nebo substrátu může pomoci absorbovat nadbytečné látky a toxiny, které by jinak mohly ovlivnit růst rostlin

Při houbových chorobách

Aktivní uhlí je podle webu DesateroTváříOsobnosti účinné i proti houbovým infekcím (v počátečních fázích) nebo jako preventivní opatření. Jakmile si možných problémů všimnete, jednoduše okamžitě posypte půdu drceným uhlím, abyste omezili další šíření patogenů. Uvidíte, že se všech problémů rázem zbavíte.

Pro prevenci plísní v květináčích

Nadměrné zalévání nebo vysoká vlhkost ve vnitřním prostředí mohou vést k tvorbě plísní v květináčích. Odstranění postižené vrstvy půdy a posypání zeminy drceným aktivním uhlím může pomoci plíseň zlikvidovat. Po několika dnech vrstvu uhlí vyměňte. Dezinfekční vlastnosti aktivního uhlí potlačují škodlivé bakterie a houby a jeho schopnost snižovat kyselost půdy a odstraňovat nadměrnou vlhkost je chrání před dalším šířením problémů. Jak ho použít?

5 způsobů využití aktivního uhlí v domácnosti iZdroj fotografie: Depositphotos
Většině pokojových rostlin skvěle svědčí aktivní uhlí – dodá jim živiny a zbaví je některých chorob

Pro jeden květináč rozlomte 1 až 2 tablety na 2 až 4 kusy a zakopejte je do půdy,“ radí čtenář Jan T. z Kojetína. Chalupáři-Zahrádkáři pak v minulosti poradili i s tím, jak při péči o pokojové rostliny použít korek nebo proč vsadit na alobal.

Jak o své pokojové rostliny pečujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články