Korkové zátky nevyhazujte, skvěle poslouží v péči o pokojové rostliny

Abyste rostliny ochránili před uhníváním kořenů, použijte docela obyčejný korek od vína. Hodí se i na mnoho dalších aktivit.

i Zdroj fotografie: K B / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud jste milovníci vína, zbystřete. Korek, který je nejstarším a zároveň nejoblíbenějším druhem uzávěru vín, se vyrábí z kůry dubu korkového a zachovává tak jeho kvalitu, chuť a další vlastnosti, které dělají dané víno vínem. Až 50 % světové produkce korku připadá Portugalsku, další významné plantáže se nacházejí ve Španělsku, Maroku a Alžírsku. Pokud ale korek po zdolání lahve vína vyhazujete do koše, je to velká škoda. Najde ještě mnoho uplatnění, mimo jiné jej oceníte v péči o pokojové rostliny.

Korek může fungovat jako drenáž

O pokojové rostliny je potřeba se dobře starat, aby dělaly radost. Asi nejdůležitějším aspektem je jejich správné zalévání dle nároků dané rostliny, aby nedocházelo k uhnívání kořenového systému. A právě s tím docela obyčejný korek pomůže. Absorbuje přebytečnou vlhkost, a navíc květináč nezatíží, jako například štěrk či kamínky. Dejte jednoduše pár zátek na dno květináče a dále se nemusíte starat. Pokud si chcete udělat vlastní substrát pro orchideje, je i korek jeho důležitou součástí, jak jsme na Chalupáři-Zahradníci psali v minulosti.

Velmi zajímavé je také použití korku pro popis rostlin, což oceníte především u malých sazeniček, ale také pro označení bylinek, radí web BlessMyWeeds. Jedná se o esteticky velmi pěkné provedení, které nestojí prakticky nic. Stačí korek napíchnout na špejli, popsat černým fixem a máte hotovo. Já tento způsob popisků ráda používám právě na jaře, kdy si pěstuji zeleninu ze semen na parapetu. A nestane se mi tak, že bych květináče zaměnila.

5 pokojovek, které rozzáří každý zimní den. Stačí si je pořídit včas. Všechny návštěvy je budou o svátcích obdivovat

Jednoduchý samozavlažovací systém z korku

Korek je ale také praktickým pomocníkem, když se chystáte na dovolenou či delší cestu a máte obavu, že některé rostliny doma bez pravidelné zálivky nepřežijí. O tom, jak si udělat jednoduchý samozavlažovací systém za použití PET lahve, korku a textilie jsme na Chalupáři-Zahradníci informovali v dřívějším příspěvku.

Probuďte své tvořivé já

Pokud rádi tvoříte, je korek ideálním materiálem. Pracuje se s ním velmi dobře, a navíc krásně vypadá. Web ProŽeny radí, jak si vyrobit nápaditou vázu či svícen, případně malou krabičku na všemožné drobné poklady.

Korky na razítkování iZdroj fotografie: Uživatel Elaine with Grey Cats / Creative Commons / CC BY-SA
Korek lze použít jako veselá razítka, která zlepšují jemnou motoriku dětí

Máte-li doma malé děti, nebo k vám jezdí vnoučata natěšená na tvoření, pár korků mějte vždy v záloze. Děti si s nimi užijí mnoho legrace. O svou radu se poradila i paní Marie K., učitelka mateřské školy ze Šumperka: „Korek můžete použít jako razítko, tato technika velmi zlepšuje jemnou motoriku malých dětí. Starší děti si mohou vyrobit lodičku a nadšeně sledovat, jak plave, případně z různých kusů skládat věže a hrady.“

Jak používáte korek v domácnosti vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články