Když orchidej nekvete, pomocnou ruku podá mech a kůra stromu

Pokud máte doma orchidej, která ne a ne kvést, podpořte ji přesazením do vhodného substrátu. A vyhněte se plastovému květináči.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje jsou jedny z nejoblíbenějších a nejkrásnějších kvetoucích rostlin na světě, ale mohou být náladové a někdy i náročné na pěstování. Jedním z nejčastějších problémů, kterým lidé čelí, je absence kvetení. Pokud vaše orchidej nekvete, může to být frustrující a odrazující. Existuje však několik jednoduchých kroků, které můžete podniknout, abyste ji ke květu opět přivedli.

Zaměřte se na výběr místa

První věcí, kterou je třeba pochopit, je to, že orchideje jsou velmi citlivé na své prostředí. Aby se jim dařilo, potřebují správnou rovnováhu světla, vody a živin. Pokud některý z těchto faktorů není v rovnováze, pak nejspíš nevykvetou. A co si tedy pohlídat? Především osvětlení – většina druhů preferuje jasné, nepřímé světlo. Umístěte proto orchidej blízko okna tak, aby měla pokud možno přístup k filtrovaným slunečním paprskům, nebo použijte speciální pěstební osvětlení.

Orchideje jsou velmi citlivé na přemokření. Je třeba je pravidelně zalévat, ale nikdy by jim kořeny neměly stát ve vodě. Nadměrné zalévání může vést k hnilobě, což také brání kvetení. Ujistěte se, že je zaléváte pouze tehdy, když jejich substrát zcela vyschne a kořeny zešediví. Během vegetačního období pak do zálivky přidejte živiny. Použijte hnojivo speciálně určené pro orchideje a pečlivě dodržujte pokyny. Příliš mnoho hnojiva může spálit kořeny a zabránit vaší orchideji v kvetení.

Orchideje Phalaenopsis patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny. Málokdo však ví, že je lze namnožit opravdu velmi jednoduše iZdroj fotografie: Depositphotos

V čem orchideje pěstovat

Orchideje je třeba přesazovat každé 2 až 3 roky. Pokud chcete svým rostlinám dopřát to nejlepší, vyhněte se používání plastových květináčů, které mohou kumulovat vlhkost a vést k hnilobě kořenů. Místo toho použijte dřevěný koš nebo květináč s velkým množstvím drenážních otvorů, které umožní cirkulaci vzduchu kolem kořenů. Ten naplňte rašeliníkem a vhodnou kůrou a orchidej do této směsi zasaďte. Uvidíte, že se jí brzy začne dařit.

Můžete si také sestavit svůj vlastní substrát. Stačí, když smícháte vhodné komponenty:

 • borovou kůru,
 • perlit,
 • korek,
 • perlit
 • rašeliník,
 • mech,
 • kokosová vlákna,
 • nebo hrubý štěrk.
Jak ponouknout orchidej z obchodu opět ke květu iZdroj fotografie: Pixabay

Pomoci může i střídání teplot

Pokud jste vyzkoušeli všechny tyto kroky a vaše orchidej stále odmítá kvést, možná je na čase zvážit další faktory. Některé orchideje potřebují ke stimulaci kvetení období nízkých teplot, zatímco jiné vyžadují specifické množství vlhkosti. Nebojte se tedy experimentovat. Pro vysílené orchideje se pak hodí česneková zálivka nebo speciální elixír z medu. Ten stačí nanést na listy jednou týdně. A jak ho připravit? Budete potřebovat:

 • 1 PL cukru
 • 1 PL medu
 • šťávu z jedné poloviny citronu
 • trochu vody na rozmíchání

Výživu nanášejte na listy za pomoci vatového tamponku nebo vhodné textilie. Po dvou dnech ji omyjte a nechte listy dýchat. Celý postup můžete během vegetačního období několikrát zopakovat.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy při péči o orchidej?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články