Rýžová voda zlepší zdraví orchideje, česneková zálivka ji omladí a urychlí její kvetení

Orchideje jsou pokojové rostliny, které pěstujeme především kvůli jejich nádherným květům. K tomu však potřebují správné hnojení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje se v domácnostech pěstují opravdu často. Ne vždy se ji však daří tak, jak bychom si představovali. Mnohdy za to může jedna zdánlivě banální věc – nedostatek živin. Ovšem právě ten lze vyřešit zcela přírodní metodou.

Hnojení orchideje vodou z rýže

Pokud máte orchidej a rádi byste jí poskytli přirozené hnojení, vyzkoušejte hnojení vodou zbylou po vaření rýže. Voda zbylá po vaření rýže je totiž bohatá na mnoho důležitých živin (např. sacharidy, vitamíny a minerály). Když ji používáte jako hnojivo pro svou orchidej, umožňuje to rostlině absorbovat všechny tyto živiny, což zlepšuje její celkové zdraví. Vodu z rýže se proto rozhodně vyplatí připravit i extra, pokud vám při vaření rýže žádná nezbývá (což by mělo být pravidlem).

Jak použít rýžové hnojení orchidejí

Nejprve se ujistěte, že vaše voda zbylá po vaření rýže není příliš horká. Příliš vysoká teplota totiž poškodit kořeny vaší orchideje. Jakmile vychladne, jednoduše ji použijte jako zálivku namísto obyčejné vody. Můžete použít vodu zbylou po jakémkoli druhu rýže, ale nejlepší je použít vodu po bílé rýži, protože obsahuje více těch správných živin (nesmí být samozřejmě slaná). Přebytečnou rýžovou vodu pak můžete zamrazit a používat podle potřeby. Ovšem pokud vaše orchideje potřebují především dusík, musíte sáhnout po trochu jiných zdrojích.

Voda po vaření rýže obsahuje mnoho živin, hodí se jako hnojivo iZdroj fotografie: One Salient Oversight / Creative Commons / Public Domain

Jak často hnojit orchidej rýži

Vodu zbylou po vaření rýže můžete jako hnojivo pro svou orchidej používat jednou týdně. Pokud však máte nově vysazenou orchidej, počkejte s touto zálivkou nejméně jeden měsíc. Dřívější hnojeni by jí mohlo spíše ublížit. Je důležité také nezalévat orchidej tímto přírodním elixírem živin příliš často, může dojít k hromadění solí z rýže v půdě a také k přehnojení. Pokud začnete pozorovat příznaky nadměrného přísunu živin (spálené kořeny nebo žluté listy), snižte používání vody zbylé po vaření rýže a zalévejte orchidej raději obyčejnou vodou.

Orchideje lze hnojit i česnekem

Hnojení orchidejí vodou zbylou po vaření rýže je skvělou a ekologickou metodou pro výživu rostlin jakéhokoli věku. Někdy však potřebují ke kvetení ještě něco víc. Proto sáhněte pro česnek, ten obsahuje mnoho důležitých živin, které jsou pro rostliny velmi užitečné ( ve hře je například síra, draslík a fosfor). Nejjednodušší je použití roztoku. Postupujte následovně:

Přírodní hnojivo, které zaručí, že orchidej dlouho a vydatně pokvete iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Rozmačkejte několik stroužků česneku a nechte je macerovat v teplé vodě po dobu alespoň 24 hodin.
  • Smíchejte přecezený roztok s odstátou vodou v poměru 1:5 (1 část roztoku česneku na 5 částí vody).
  • Zalijte orchidej touto směsí jednou za týden.

Pokud vydržíte tento postup praktikovat po dobu nejméně dvou měsíců, měly by vám být odměnou krásné a plně zbarvené květy (záleží samozřejmě na tom, zda vaši orchidej nesužují i jiné problémy – ta nemocná nebo napadená škůdci totiž nikdy nepokvete). Můžete ji k tomu však donutit díky menšímu “zemětřesení“ – samozřejmě až ve chvíli, kdy se zotaví.

Jak zmladit přestárlou orchidej

Jaké triky používáte při péči o své orchideje vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články