Dusík je pro orchideje jako sedmé z nebe: Když nechybí ve výživě, ráda se pochlubí novými květy

Phalaenopsis je velmi populární druh orchideje, který vyžaduje specifickou péči, aby znovu vykvetl. Naučte se správný postup.

Jak přivést Phalaenopsis znovu ke květu, aby vás tato orchidej potěšila květy i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Phalaenopsis je rod orchidejí, který patří do čeledi Orchidaceae. Jde o epifytické rostliny a jejich listy jsou kožovité, jednoduché a střídavé, obvykle široké a lesklé. Květy bývají velké a nápadné a mohou mít různé barvy a tvary v závislosti na odrůdě. Bývají dlouhé až 10 cm a široké až 8 cm. Okvětní lístky jsou většinou velké, široce eliptické a rozdělené do tří laloků. Pokud ovšem chcete, aby se na vaší pokojové orchideji objevovaly co nejčastěji, musíte své rostlině poskytnout ty správné podmínky.

Jak se starat o Phalaenopsis

Orchidej Phalaenopsis je poměrně nenáročná rostlina, která vyžaduje teplotu od 18 do 25 °C, stín nebo polostín a pravidelnou zálivku. Rostliny se nejlépe pěstují v substrátu z kůry a mechu a mohou být množeny řízkováním nebo rozmnožovány pomocí semen (což je spíše záležitost pro botanické nadšence). Ovšem k tomu, aby často a opakovaně kvetly, potřebují ještě některé specifické podmínky.

Poskytněte své orchideji dostatek světla

Phalaenopsis potřebuje světlé místo, ale nepřímé sluneční záření, aby mohl správně růst a kvést. Pokud ho umístíte na přímé slunce, může to způsobit spálení listů a poupat, což byste zcela jistě nechtěli.

Jak přivést Phalaenopsis znovu ke květu, aby vás tato orchidej potěšila květy iZdroj fotografie: Depositphotos

Udržujte optimální teplotu

Tato půvabná pokojová rostlina preferuje teplotu mezi 18 a 24 stupni Celsia ve dne a 15 až 18 stupňů Celsia v noci. Pokud je teplota příliš nízká, může to způsobit zpomalení růstu a zpomalit vývoj květů, příliš vysoká naopak vede ke shazování poupat. Právě noční pokles teploty bývá pro stimulaci kvetení nejdůležitější, snažte se ho tedy co nejvěrněji napodobovat alespoň po dobu jednoho měsíce.

Zavlažování a jak na něj

Pravidelné a správné zalévání je pro zdravý růst a kvetení orchidejí také velmi důležité. Phalaenopsis preferuje rovnoměrné zvlhčování půdy, ale nesnáší přelití. Je proto nejlepší ho zalévat až poté, co horní vrstva půdy zcela vyschne. Vhodná je také kontrola kořenů – pokud jsou zelené a na stěnách květináče se kondenzuje voda, pak můžete se zálivkou ještě počkat.

Hnojení tvorbu květů podpoří

Phalaenopsis potřebuje během období růstu a kvetení pravidelné hnojení. Použijte pro něj speciální hnojivo pro orchideje, určené pro všechny fáze jeho vývoje. A jak na to? Hnojivo s vysokým obsahem dusíku používejte během období růstu, a to s nízkým obsahem dusíku pak během kvetení.

Jak přivést Phalaenopsis znovu ke květu, aby vás tato orchidej potěšila květy iZdroj fotografie: Pixabay

Správná péče o kořeny

Alespoň jednou měsíčně zkontrolujte kořeny své orchideje a odstraňte všechny poškozené nebo shnilé. Pokud jsou kořeny příliš dlouhé, můžete je opatrně ostříhat , ale vzhledem k možnosti infekce se tento postup spíše nedoporučuje (rány je každopádně vhodné ošetřit dřevěným uhlím nebo skořicí).

Dopřejte mu vzdušnou vlhkost

Phalaenopsis potřebuje vlhké prostředí, proto umístěte květináč na misku s oblázky a vodou, aby se zvýšila vlhkost vzduchu kolem rostliny. I to může vaši orchidej stimulovat ke květu.

Jak o svou orchidej Phalaenopsis pečujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články