Samozalévač rostlin: Jednoduchý zavlažovací systém z PET lahví

Pokud chcete, aby měly vaše pokojové rostliny dostatek vody i během vaší dovolené, vyrobte jim zavlažovací systém z PET lahví.

Jak jednoduše vyrobit samozavlažovací systém z obyčejných PET lahví i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vytvoření samozavlažovacího systému z PET lahve je skvělým způsobem, jak udržet vaše rostliny vlhké a zdravé, aniž byste se museli starat o pravidelné zavlažování. Tento systém je také snadno vyrobitelný a může být použit jak pro pokojové rostliny, tak pro rostliny v zahradě. Stačí se jen řídit šikovným návodem. Výhodou toho postupu je, že si můžete hotový systém libovolně upravit a vyladit tak, aby vám i vašim rostlinám skutečně po všech stránkách vyhovoval.

Co budete potřebovat k výrobě

Základem celého systém je docela obyčejná PET lahev (ta vám ovšem pomůže i v mnoha jiných ohledech, třeba při čištění WC). Následně si připravte ještě nůžky a kus vhodné textilie, která poslouží jako knot (vsadit samozřejmě můžete i na profesionální samozavlažovací knoty z květinářství, ale není to bezpodmínečně nutné).

Samozavlažovací systém z PET – návod

Nejdříve je třeba vyvrtat v horní části lahve několik malých otvorů, které umožní pomalé odtékání vody. Následujícím krokem je vložení absorpčního materiálu, jako je třeba kus látky. Ten se vkládá do hrdla lahve a tak, aby se dotýkal dna. Látkou nebo knotem hrdlo plně vycpěte, aby voda neodtékala příliš rychle.

Poté naplňte lahvičku asi do tří čtvrtin vodou a otočte ji tak, aby se hrdlo zapíchlo přímo do substrátu (v případě potřeby ji můžete podepřít například tyčkou). Tento systém vydrží zavlažovat rostlinu několik hodin až dní – průtok vody lze regulovat jednoduše tak, že zúžíte prostor v hrdle (třeba vložením kusu korku apod.). V případě potřeby vložte k rostlině více lahviček – budete tak mít jistotu, že vaší nepřítomností nijak neutrpí. Případně si můžete z PET lahví rovnou vyrobit i kapkovou závlahu.

Samozavlažovací systém z PET – návod iZdroj fotografie: Depositphotos

Další triky pro péči o rostliny

Je také možné na nedostatek vláhy myslet už při výsadbě a zakomponovat do substrátu třeba hydrogel. Levnější alternativou je potom polymerová výplň jednorázových dětských plen. Do květináče stačí umístit jeden až dva centimetry silnou vrstvu, která se o udržení vláhy skvěle postará.

Rada za všechny prachy aneb jak si vyrobit samozalévač na květiny

Jak se o své pokojové rostliny během dovolené staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články