Náhrada za drahé prostředky: Čistou toaletu zařídí PET lahev s octem

Čištění toalety nemusí být pracné a namáhavé. Stačí si k ruce vzít obyčejnou PET lahev a budete mít hotovo v rekordním čase.

i Zdroj fotografie: Fourteenzerozero / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Toalety jsou jednou z nejčastěji používaných a nejvíce znečištěných částí našich domovů. Při čištění toalety se často používají agresivní čistící prostředky, které mohou být škodlivé pro lidské zdraví a pro životní prostředí. Pokud hledáte šetrnější alternativu, může vám pomoci trik s PET lahví a jedlá soda.

Jak použít jedlou sodu k čištění toalety

Nejdříve je vhodné se naučit pracovat s přírodními čisticími účinky jedlé sody. Vyprázdněte toaletu a odstraňte veškerou vodu z mísy (k tomu vám pomůže malá PET lahev, jejímž prostřednictvím znečištěný obsah vyberete). Nasypte do mísy asi půl šálku jedlé sody. Pokud máte velkou nebo silně znečištěnou toaletu, můžete jí použít více.

Nechte jedlou sodu působit alespoň 30 minut. Během této doby by měla začít reagovat s nečistotami v toaletě a rozpouštět je. Po 30 minutách sodu zalijte octem a počkejte ještě 5 minut. Vše dočistěte toaletní štětkou, a nakonec dobře spláchněte. To by mělo odstranit veškerou zbylou jedlou sodu i nečistoty.

Trik s lahví zajistí běloskvoucí toaletu po celý rok – je jednoduchý iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak použít PET lahev k čištění toalety

Existuje také trik, díky němuž můžete použít PET lahev k přímému čištění vaší toalety. Tento trik může být užitečný pro čištění horního okraje mísy, který bývá často opomíjen. Začněte tím, že si připravíte PET lahev a nůžky. Ořízněte vrchol lahve tak, aby horní část lahve byla otevřená. Nasaďte si rukavice a nasypte do lahve asi ½ šálku jedlé sody.

Poté přidejte ½ šálku bílého octa. Kombinace jedlé sody a octa vytvoří pěnu, která pomůže odstranit veškeré nečistoty. Rychle uzavřete horní část lahve a poté protřepejte, aby se obsah smísil. Poté položte horní část lahve pod horní okraj mísy, stiskněte a nechte aplikovaný prostředek působit alespoň 5 minut. Poté spláchněte jako obvykle. A pokud máte po ruce více než jen jednu prázdnou lahev, použijte ji k péči o své rostliny.

Trik s PET lahví v zásobníku

Vezměte prázdnou PET láhev a odšroubujte ji. Naplňte ji směsí mýdla a sody. Přidejte několik kamenů nebo hrubší štěrk, aby láhev byla dostatečně těžká a neplavala na hladině. Nakonec do ní vytvořte několik menších otvorů. Poté vložte láhev do nádržky na vodu tak, aby nemohla zablokovat splachovací mechanismus. Nádržku na vodu zavřete a máte hotovo. Do vody určené ke splachování se bude uvolňovat soda a mýdlo při každém spláchnutí, takže se postarají o perfektně čistou toaletu prakticky bez námahy.

Trik s lahví zajistí běloskvoucí toaletu po celý rok – je jednoduchý iZdroj fotografie: Depositphotos

Navíc tak i ušetříte, protože láhev zabere v nádržce určitý prostor, takže se nádržka naplní před splachováním vždy o něco méně (ale nepřežeňte to s velikostí lahve – pokud totiž budete muset z důvodu malého objemu vody splachovat vícekrát za sebou, bude veškerá úspora ta tam).Tento trik může pomoci snížit spotřebu vody při splachování toalety a jako bonus ji skvěle vyčistí a provoní. Místo mýdla můžete použít třeba i aviváž.

Jak o čistotu své toalety pečujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články