Příprava orchidejí na zimu: Domácí podzimní výživa dodá dostatek vitamínů, eliminuje nemoci a hravě si poradí i s největšími problémy

Téměř každý z nás má doma alespoň jednu orchidej. Tyto rostliny jsou totiž jsou nejen módní, ale také velmi krásné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na podzim upadá řada rostlin do zimního spánku, ovšem pro orchideje to často neplatí. A nezáleží na tom, jestli vám na parapetu roste člunatec (Cymbidium), stromobytec (Dendrobium), Phalaenopsis alias můrovec, katleja Dowova (Cattleya dowiana) z Kostariky, nebo třeba tibetská orchidej Pleione formosana či Pleione limprichtii.

Aloe vera jako hnojivo

Aloe pravá (latinsky Aloe vera ) je léčivá rostlina velmi bohatá na živiny. Jde o aminokyseliny, antioxidanty a v neposlední řadě také o komplexní sacharidy. Obsahuje také spoustu minerálů a vitamínů. Jde například o:

  • vápník,
  • hořčík,
  • zinek,
  • vitamíny A, C, E
  • a vitamíny skupiny B.

Kromě nich však obsahuje i další, stejně cenné látky. Takže pokud z ní připravíte hnojivo, získají tak vaše rostliny opravdu silnou nutriční podporu. Ale toto hnojivo má i více využití. Například stimuluje klíčení semen a podporuje rychlý vývoj kořenů, růst a kvetení. Zlepšuje také odolnost rostlinných pletiv a celkově přispívá ke zlepšení zdraví rostlin.

Jak připravit hnojivo z aloe

Vezměte jednu lžičku gelu z aloe vera a dobře ho zamíchejte v 500 ml vody. Každá orchidej by poté měla dostat asi 100 až 150 ml této výživy. Poprvé ji aplikujte nejlépe do konce října a druhou dávku pak asi měsíc po té první.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Účinky aloe vera na rostliny

Aloe je tak účinná při podpoře růstu, že se používá i jako přirozený fytostimulant k podpoře zakořeňování a kvetení rostlin. A protože obsahuje i enzymy a rostlinné hormony, je její účinek opravdu rychlý. Pomáhá i při přesazování nebo při nalomení květního stvolu (v takovém případě na něj stačí nasadit rozkrojený list aloe a počkat, dokud stvol znovu nesroste).

Přítomnost saponinů pak zvyšuje odolnost rostlin vůči suchu, stresu a chorobám. A ty stejné látky propůjčují aloe vera i velmi ceněné antibakteriální, protiplísňové a antivirové vlastnosti, které se často využívají i v lidovém léčitelství.

Aloe vera – zelené zlato na všechny neduhy

Jaké jsou vaše tipy pro podzimní péči o orchideje?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články