Bílý povlak v květináči – co ho způsobuje a jak se ho opravdu účinně zbavit jednoduchou metodou

                   

Pěstování pokojových rostlin je v naší zemi opravdu hojně rozšířeno. Svědčí o tom popularita nejrůznějších swapů a dalších podobných akcí. Ne vždy jde však o koníček jednoduchý a bez nástrah. A nejvíc jich na nás čeká právě v zimě. Nenechte si kazit dojem z krásných pokojových rostlin tím, co můžete bez problémů ovlivnit – bílým povlakem v květináči. Poradíme vám, jak se ho účinně zbavit.

Bílý povlak tvoří obvykle minerály

Nejdříve je třeba určit, jaký typ povlaku doma máte. Proto si krustu, která pokrývá povrch zeminy v květináčích, pořádně prohlédněte. Jestliže je na omak tvrdá a pod prsty se drolí, pak rozhodně nejde o plíseň. Ve skutečnosti jde o minerály, které se na povrch půdy dostaly vzlínáním. Jsou zcela neškodné, ovšem časem mohou způsobit, že povrch zeminy ztvrdne a ke kořenům se nedostane dostatek vzduchu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak bílému povlaku předcházet

A něco takového byste určitě nechtěli. Proto je z povrchu hlíny odstraňte a množství zeminy doplňte čerstvou. A jaká je nejlepší prevence vzniku tohoto typu bílého povlaku? Čas od času prolijte květináč horní stranou a neomezujte se jen na striktní zálivku do podmisky. Uvidíte, že to výskyt bílého povlaku značně omezí.

Bílý povlak, který tvoří plíseň

Jestliže je však povlak na květináči spíše vatovitý a měkký, pak se jednoznačně o plíseň jedná. Není nijak škodlivá, což však neznamená, že bychom ji tady měli nechat. Opravdu totiž nevypadá dobře. První pomocí je použití fungicidu. Pokud však na něj sázet nechcete, můžete si vystačit i s mnoha domácími prostředky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ze všeho nejdříve horní část zeminy sejměte a vyhoďte. Nahraďte ji novou vrstvou a do té poté nasaďte jeden nebo dva stroužky česneku. Budou působit antimikrobiálně, takže nedají rozvoji plísní šanci. Pokojovým rostlinám nijak neškodí a jako bonus budete moci sklízet i chutnou zelenou nať.

Které pokojovky jsou nejnáchylnější

Mnohdy se vyplatí česnek do zeminy zasadit i preventivně. A to zejména u rostlin, které jsou k tvorbě tohoto povlaku nejnáchylnější. Jde zejména o žumen (Cissus alata), voskovku (Hoya), tchýnin jazyk (Sansevieria cylindrica), lopatkovec (Spathiphyllum), zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum), zamioculcas (Zamioculcas zamiifolia), fíkovník drobnolistý (Ficus benjamina) nebo dračinec (Dracaena).

Také se potýkáte s nevzhledným plísňovým povlakem na zemině u pokojových rostlin?

Antimikrobiální vlastnosti česneku využijete i při léčbě nachlazení a chřipky, vyrobte si léčivý zázrak s medem
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články