Lopatkovec, květina štěstí potěší nádhernými květy a do kapsy strčí i tu nejlepší čističku vzduchu

                   

Na jihu Evropy jsou s lopatkovcem (Spathiphyllum) spojovány mnohé legendy a podle jedné z nich mu někdy pěstitelé říkají také „ženské štěstí“. Může za to prý bohyně lásky Astarte, jež vdechla jeho listům štěstí, kterým uměl potěšit ženu v její svatební den. Od té doby prý tato květina pomáhá osamělým ženám najít jejich vyvoleného a manželkám zase napomáhá obnovit harmonii v rodině.

Lopatkovci se říká také toulcovka

Ještě se na chvíli zastavme nad latinským jménem této rostliny. První část názvu Spathiphyllum je odvozena ze starořeckého „spáthē“, což je výraz pro nástroj s plochým povrchem, jako je třeba pádlo nebo lopata. Odtud dostal lopatkovec svůj český název, i když ho můžete znát i jako toulcovku (bývá tedy často zaměňován s anthurií, které se pro změnu říká toulitka). Druhá část „phýllon“ pak znamená list.

iZdroj fotografie: Pixabay

Lopatkovec jako čistička vzduchu

Dokáže potěšit svými květy, ale v domácnosti ho uvítáme i z jiného důvodu – skvěle totiž zbavuje ovzduší škodlivých látek. Poradí si i s takovými problematickými látkami jako je formaldehyd, xylol, toluol, čpavek, trichlorethylen a benzol, jež se mohou po nějakém čase uvolňovat z nábytku, koberců apod. A navíc produkuje velké množství kyslíku, takže se hodí třeba i do ložnice nebo do dětského pokoje pro větší děti.

  • Snadno se pěstuje.
  • Čistí vzduch.
  • Potěší krásnými květy.

Nenáročná pokojová rostlina pro všechny

Na rozdíl od mnoha jiných pokojových rostlin se lopatkovec cítí dobře v polostinných, a dokonce i stinných rozích (tady však pokvete spíše méně). Světlo má rád, ale přímému slunci příliš neholduje – svěšuje na něm listy. Teplota vzduchu by se měla pohybovat celoročně alespoň okolo 15 ° C. A dopřejte mu také kyprý a dobře odvodněný substrát. Postačí vám květinová zemina z obchodu nebo můžete vsadit i na vlastní směs.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

A jak si substrát pro lopatkovec vyrobit? Vsaďte na kompost, listovku a písek v poměru 1 : 1 : 1. Vše je potřeba dobře promíchat. Na dobré odvodnění to ale nestačí. Proto vložte na dno květináče i několikacentimetrovou vrstvu drcené keramiky nebo keramzitu, aby mohla voda vždy volně odtékat. Kořeny lopatkovce nesmí nikdy stát ve vodě, jinak velmi rychle uhyne. O nedostatek vody se bát nemusíte, sám vás na něj upozorní svěšenými listy.

Jak zalévat lopatkovec

Postup je velmi jednoduchý. Ideální je pravidelně přidávat vodu po menších dávkách, aby byl substrát neustále mírně vlhký. A jak neudělat chybu? Zalévejte ho pouze tehdy, když je několik horních centimetrů půdy v květináči suchých. A myslete také na to, že na hodně světlých a teplých místech potřebuje lopatkovec mnohem více vody než ve stínu. Jednou za měsíc (během vegetační sezóny) ho také nezapomeňte pohnojit. Jistě vám brzy vykvete.

Hledáte další tipy pro péči o pokojové rostliny? Zjistěte, jak zahustit jakýkoli šlahoun, aby vypadal atraktivně
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články