Domácí hnojivo pro africké fialky připravíte za pár minut. Pokvetou jako o život po celý rok

                   

Snad žádný milovník pokojových rostlin by se bez této jedinečné krásky nedokázal obejít. Africké fialky (Saintpaulia) totiž kvetou i tam, kde se to jiným květinám nedaří. Musíme je v tom však vhodně podpořit tou správnou výživou. Naučte se připravit hnojivo přesně na míru, které jim dodá vše, co potřebují.

Hodit se bude černý čaj i kávová sedlina

Nezáleží na tom, zda se počítáte mezi milovníky čaje nebo kávy. Až si příště dopřejete svůj oblíbený šálek, posypte čajovými lístky nebo kávou substrát ve svých květináčích. Fialky poté několikrát za sebou zalijte seshora, aby všechny živiny pronikly ke kořenům. Nic dalšího nebude třeba. Zároveň tak zabráníte i usazování minerálních solí, což se často stává při zálivce výhradně do podmisky.

iZdroj fotografie: Unsplash

Vyzkoušejte hnojivo z cibulových slupek nebo citronové kůry

Pro hnojení fialek však lze zpracovat i další kuchyňský odpad. 50 gramů cibulových slupek povařte ve dvou litrech vody a nechte několik hodin louhovat. Směs přeceďte a použijte jako zálivku. A co citrusová kůra? U té postupujte podobně, jen vynechte bod vaření. Rozemletou kůru stačí zalít horkou vodou. Toto hnojivo zároveň zvýší odolnost fialek vůči chorobám. Řeďte ho v poměru 1 : 10.

Hnojení kvasnicemi prospívá všem pokojovým rostlinám

Používáte běžně při pečení sušené droždí? Pak byste měli vědět, že stejně dobrou službu udělá i vašim květinám. Jednu lžičku droždí smíchejte s pěti litry vody a dvěma lžičkami cukru. Směs pak nechte několik hodin stát na teplém místě. Poté ji nařeďte v poměru 1 : 5 a použijte jako hnojivo.

iZdroj fotografie: Pixabay

Popostrčte fialky ke kvetení ještě jinak

Nekvetou a nekvetou? Nevadí. U starších rostlin odstraňte největší listy a uvidíte, že doslova omládnou. Všem fialkám bez rozdílu věku pak prospívá i rosení. Jen pozor na květy, ty byste takto mohli zcela zničit. Zakryjte je proto předtím papírem nebo jinou vhodnou pomůckou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články