Domácí pěstování vavřínu: Obří úrodu bobkových listů může mít každý, chce to půdu s neutrálním pH

Bobkový list je jedno z nejčastěji využívaných koření v české kuchyni. Není ovšem důvod jej kupovat, naopak, vypěstujte si jej doma.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Každá dobrá hospodyňka, která navíc ráda vaří, má jistě mezi kořením i přírodní zázrak ve formě bokového listu. Suché listy vavřínu vznešeného (Laurus nobilis) příjemně ovoní pokrm a dodají mu tu správnou chuť. Já nedám dopustit na rýži s vůní tohoto koření, jednoduše 1–2 lístky přidám do vody a je to. K pečenému masu je to za mě asi nejlepší příloha. I koření ale stojí hodně peněz, obzvláště máte-li velkou spotřebu. Tak proč si jej nepěstovat doma?

Poptejte se přátel

Jelikož klíčení ze semínka může trvat opravdu velmi dlouho, nejjednodušší je koupit si sazenici, případně rozhodit sítě a optat se rodinných příslušníků, kolegů a přátel, zda jej již doma nepěstují namnožit si ho řízkováním. Stačit bude větvička 6–9 cm dlouhá a šikmě střižená pro lepší zakořenění. Spodní listy odstraňte a u horních zastřihněte do poloviny délky. Celé řízky namočte na noc do vody. Připravte si květináč s otvory na dně a naplňte neutrální zeminou. Tu získáte smícháním mechu, rašeliny, písku, perlitu a vermikulitu.

Řízky zasaďte do hloubky asi 2 cm a zalijte. Květináč zakryjte fólií a dejte na slunné místo o teplotě 22–26 °C. Jednou za čas odkryjte, abyste upustili přebytečnou vlhkost. Web Rostlinky varuje, že mladé sazenice nejsou schopny přezimovat a je tedy nutné dát je na zimu do místnosti o teplotě do 10 °C. A pokud se vám tohoto koření urodí velká spousta, můžete listy snadno usušit, případně je použít jako hodnotné hnojivo pro pokojovky, jak Chalupáři-Zahrádkáři radí.

Bobkový list nekupuji, pěstuji ho doma na parapetu. Není úžasnějších účinků než těch, které nabízí vlastní vypěstovaný kus

Neobvyklé využití vavřínu

Bobkový list zdaleka neslouží pouze jako koření. Uvařit si z něj můžete například i čaj, doporučuje web iReceptář. Jeho denní pití přináší jen pozitiva. Chrání před nachlazením a bolestí krku, je ceněn pro své protirakovinné účinky a v neposlední řadě snižuje hladinu krevního cukru a má pozitivní vliv na trávicí a nervovou soustavu.

Čaj z bobkového listu iZdroj fotografie: Ian Carvell / Creative Commons / CC BY-NC-ND
Pití čaje z bobkového listu má mnoho zdravotních přínosů

Chalupáři-Zahrádkáři jej doporučují přidat také do bubnu pračky. Prádlo si zachová své jasné barvy a hravě si poradí i s nepříjemným zápachem. „Já jsem dávno přestala kupovat chemikálie a sázím na přírodniny,“ napsala paní Milada T. z Vojkovic.

Jak se vám daří doma pěstovat vavřín?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články