Proč zkušené hospodyňky hází bobkový list do bubnu pračky: Poradí si se zápachem a prádlo si zachová svou barvu

Nedovolte, aby vaše oblečení rychle ztrácelo barvu. Pojistit se proti tomu můžete díky použití docela obyčejného bobkového listu.

Proč zkušené hospodyňky hází bobkový list do bubnu pračky i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bobkové listy jsou pokladnicí cenných látek, a to nejen v kuchyni, ale i při aplikaci během nejrůznějších domácích prací. Například magazín RozdílnéRytmy tvrdí, že po vložení do pračky vám dokážou pomoci v mnoha směrech.

Boj proti zašlosti

Barevné oblečení, je sice radost nosit, ale často ztrácí svou barevnou živost a krásu. Vlákna totiž zachycují různé nečistoty, zbytky aviváže a vodní kámen, což vede k vyblednutí a snížení zářivosti barev. Proto vstupte do hry s bobkovým listem a jeho přírodními sloučeninami, které dokáží při oživování vzhledu vašeho oblečení doslova zázraky.

Přímá metoda aplikace

Nejjednodušší způsob použití bobkových listů je vložit je přímo do bubnu pračky. Aby se však úlomky nepřichytily na oblečení nebo neucpaly odtok, doporučuji je určitě vložit do sáčku na prádlo. Stačí jakýkoli jemný síťovaný sáček, dokonce i ten, který je určen pro choulostivé kousky oblečení (třeba pro spodní prádlo).

Bobkový list do květináče s pokojovkou: Vitamínová bomba pro rostliny a ochránce před škůdci

Samotným bobkovým listem však kouzlo nekončí. Pro optimální účinek spojte tuto bylinku s dalším pomocníkem z domácnosti: jedlou sodou, jak radí web Detekt. Pro plnou náplň barevného prádla smíchejte 10 bobkových listů s vrchovatou lžící jedlé sody. Vhoďte vše do bubnu a pokračujte v běžném pracím cyklu, přičemž udržujte teplotu pod 30 °C, aby se zachovaly blahodárné vlastnosti použité bylinky.

Namáčení před praním: Odvar z bobkových listů

Pro ty, kteří nechtějí míchat bobkové listy přímo s prádlem, nabízí alternativu namáčení před praním. S tím nám poradila čtenářka Hanka T. z Olomouce. Svařte 10 bobkových listů v litru vody a poté směs nechte alespoň 10 minut (nebo přes noc pro zvýšení účinnosti) louhovat. Přecezený odvar zřeďte vodou v poměru 1:3.

Aby si vaše prádlo udrželo po dlouhou dobu perfektní vzhled, nemusíte investovat do drahých prostředků z drogerie. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby si vaše prádlo udrželo po dlouhou dobu perfektní vzhled, nemusíte investovat do drahých prostředků z drogerie

Do této vody namočte barevné oblečení na 12 hodin, aby listy měly dostatek času k působení a odbouraly usazeniny, které matní tkaniny. Po namočení textil jemně vyždímejte a do bubnu přidejte lžíci jedlé sody. Vyperte jak obvykle a máte hotovo.“ Další tipy pro používání bobkového listu v péči o oblečení sepsali Chalupáři-Zahrádkář v tomto článku.

Jak se staráte o své barevné prádlo vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články