Skvrny z prádla zmizí jedna báseň, s čištěním pomůže bobkový list

Bobkový list má antibakteriální a antiseptické vlastnosti, které pomáhají s odstraňováním nečistot. Do praní tedy rozhodně patří.

Skvrny z prádla zmizí bleskově, s čištěním pomůže bobkový list i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Skromný bobkový list, vědecky známý jako Laurus nobilis, je rostlina opředená historií a mýty. Pochází ze sluncem zalitých zemí Středomoří a Asie, jak píše web iReceptář, a její rodokmen sahá až do starověku. Kdysi byla symbolem moudrosti a slávy, dnes nachází nové uplatnění ve službách moderních domácností.

Bobkový list při praní

Když se listy vaří ve vodě, uvolňují vůni, která je uklidňující i povzbuzující zároveň. To velmi dobře zná každý milovník vaření. Ovšem odvar z nich se hodí i pro údržbu prádla. Pomáhá totiž zachovávat jeho barvy a bojuje proti odolným skvrnám. Stačí do něj prádla na chvíli namočit a poté ho nalít do bubnu pračky.

Tím však alchymie nekončí. K tomuto elixíru z bobkových listů totiž můžete přidat další skromné, ale mocné prostředky. Jde o jedlou sodu a ocet, z nichž každý je sám o sobě titánem v oblasti čištění. Společně tvoří roztok, který je šetrný i neúprosný a dokáže navrátit i těm nejbeznadějněji zašpiněným oděvům jejich původní čistotu. Sodu přidejte k pracímu prostředku, ocet pak nalijte do přihrádky na aviváž. Nic víc není třeba.

Aby pokojovky letos dobře kvetly, dopřejte jim bobkový list tímto způsobem

Žádného zápachu se obávat nemusíte

Web AkčníCeny píše, že bobkový list má skvěle antibakteriální účinky a jak bonus dokáže neutralizovat i nepříjemné pachy. Rozhodně se tak nemusíte obávat, že by vašemu prádlu dal nějaké nepříjemné aroma. Naopak – vaše oblečení a jiné textilie budou po vytažení z pračky doslova vonět čistotou. Tento efekt posílíte, pokud je necháte usušit na sluníčku. Prádlo také můžete provonět éterickým olejem, skvěle se k tomuto účelu hodí třeba levandule, citron, geranium, meduňka, máta nebo eukalyptus.

bobkový list iZdroj fotografie: Pexels
Bobkový list je skvělým přírodním prostředkem pro odstraňování skvrn z prádla. A použít ho můžete vícero způsoby

Při jejich používání byste však měli být opatrní a aplikovat je ve správných koncentracích, aby nedošlo k přílišnému znečištění nebo ke vzniku nevzhledných skvrn na prádle. „Doporučuji přidat pár kapek éterického oleje do posledního oplachovacího cyklu vaší pračky nebo smíchat éterický olej s vodou a nastříkat ho na vyprané prádlo ještě před jeho pověšením,“ radí čtenářka Žaneta T. z Albrechtic. Vyzkoušeli jsme obě možnosti, a lepší vůni zanechá ta druhá. Pokud však máte citlivou pokožku, dejte si pozor, abyste si ji takto olejem nepodráždili.

A pokud si chcete krásně provonět třeba celou koupelnu, doporučují Chalupáři-Zahrádkáři šikovný trik s dřevěným kolíčkem umístěným do sprchy.

Jak se o svěžest a čistotu svého prádla staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články