Jak donutit fíkus k rychlému růstu: Opijte ho pivem

Pokojové rostliny jsou nádherným doplňkem interiéru, ale pro jejich zdraví a růst je nezbytné dodávat jim správnou výživu.

Obsah živin v pivu zařídí rychlejší růst plodin – stačí ho jen chytře použít i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na fíkusy bývá po zimě často žalostný pohled. Pokud však svým rostlinkám dopřejete kapku té správné vzpruhy, bude se jim dařit opravdu perfektně. A není třeba běžet do zahradnictví pro specializovaná hnojiva. Stejně dobře se u nich totiž osvědčuje i o obyčejné pivo.

Jak vybrat pivo pro hnojení

Na rozdíl od toho, co mnozí lidé předpokládají, není třeba použít žádné speciální druhy piva. Stačí použít nějaké obyčejné, které má nízký obsah alkoholu a běžnou chuť (zapomeňte tedy na nejrůznější příchutě např. pepře nebo chilli papriček). Světlé pivo nebo pšeničné pivo jsou nejlepší volbou. Pivo je plné užitečných látek jako jsou cukry, kyseliny a další minerály, které jsou pro rostliny velmi užitečné.

Správné ředění je klíčové

Příliš koncentrované pivo může vaši rostlinu poškodit, takže je důležité ho správně naředit vodou. Ideální poměr je 1 díl piva na 3 díly vody. Například pokud máte k dispozici 1 litr piva, tak k němu přidejte 3 litry vody.

Čím hnojit fíkus, aby krásně obrazil a potěšil vás novými listy iZdroj fotografie: Depositphotos

Aplikace hnojiva k fíkusu

Pivo může být aplikováno jako hnojivo jednou měsíčně. Použijte postřikovač nebo jím jednoduše nahraďte jednu zálivku. Při aplikaci se snažte nezalévat rostlinu příliš mnoho, protože nadměrné množství vlhkosti může u fíkusů snadno způsobit hnilobu kořenů. Postřik je výhodný i z toho důvodu, že pomůže očistit listy od prachu a ty poté budou moci lépe pohlcovat škodliviny.

Pozor na vedlejší účinky

Při hnojení pivem je důležité dávat pozor na vedlejší účinky. Pivo obsahuje cukry, takže může přilákat mravence a jiné hmyzí škůdce. Pokud pozorujete příliš mnoho mravenců nebo jiného hmyzu kolem své rostliny, snižte množství pivního hnojiva nebo přestaňte používat tento způsob úplně. Jako první pomoc se pak hodí i propláchnutí substrátu čistou vodou. Pokud hnojení pivem nezabere, zapátrejte i po dalších možných příčinách žloutnutí listů u fíkusu.

Jde o skvělé hnojení i pro orchideje

Orchideje jsou velmi krásné rostliny, které vyžadují speciální péči, včetně správného způsobu zalévání. Jednou za měsíc se však i u nich vyplatí nahradit čistou vodu naředěným pivem. Podpoří to tvorbu jejich květů a zvýrazní syté vybarvení listů. Frekvence zálivky orchideje závisí na druhu, typu substrátu, světelných podmínkách a velikosti květináče. Všeobecně platí, že substrát by měl být mírně vlhký, ale nikdy úplně promočený.

Čím hnojit fíkus, aby krásně obrazil a potěšil vás novými listy iZdroj fotografie: Freepik

Před každým zaléváním také pečlivě zkontrolujte substrát. Pokud je stále vlhký, raději s dalším zaléváním počkejte, aby nedocházelo k hromadění vody v kořenové části. Ve dnech, kdy pivo nepoužíváte, vsaďte na čistou, nechlorovanou vodu pokojové teploty. Pokud máte tvrdou vodu, můžete ji změkčit přidáním malého množství octa nebo speciálních přípravků na změkčení vody.

Jak pomoci fíkusu, který opadává

Jaká přírodní hnojiva pro své pokojové rostliny používáte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články