Lněné semínko neprospívá jen lidskému organismu, ale dokáže povzbudit i pokojové rostliny. Díky lněnému roztoku pokvetou jako nikdy dřív.
Pokojové rostliny vnášejí do interiéru kousek přírody, někdy nádech exotiky a vždy příjemnou energii. Aby vás těšily bujnými listy a bohatými květy, musíte čas od času potěšit i vy je, a to tak, že jim dodáte potřebné živiny. Vhodné hnojení ovlivní nejen jejich vzhled a schopnost kvést, ale i celkovou vitalitu a odolnost vůči chorobám. Nám a našim rostlinám v redakci se osvědčilo levné domácí hnojivo ze lněných semínek.
Lněné semínko prospívá lidem i květinám
Vysoký obsah vlákniny a zdravých tuků dělá ze lněného semínka skutečnou superpotravinu, která v lidském těle ovlivňuje trávení a činnost srdce a pomáhá s hubnutím, vyšším tlakem a cholesterolem, uvádí web EatingWell. Obsahuje také minerály jako vápník, fosfor a draslík, které prospívají nejen nám, ale jsou i nezbytným elementem většiny hnojiv. Díky nim jsou rostliny silnější a bohatěji kvetou. Domácí hnojivo ze lněných semínek vás vyjde levně, jeho výroba je rychlá a jednoduchá a vaše pokojové rostliny vám za něj poděkují.
Smíchejte jednu lžíci semínek se lžící jedlé sody a zalijte litrem vody o pokojové teplotě. Promíchejte a nechte tři hodiny odstát. Poté směs rozmixujte, přeceďte a zřeďte dalšími dvěma litry vody. Lněným roztokem zalévejte rostliny jednou za měsíc. Roztok můžete aplikovat i ve formě postřiku na list. Ocení ho orchideje, toulitky nebo elegantní lopatkovec, jehož pěstování se Chalupáři-Zahrádkáři již věnovali.
Domácí hnojivo pro pokojové rostliny z rýže
Vylévat vodu po uvaření rýže je velká škoda! Množství obsažených vitamínů a minerálů, jako je hořčík, zinek, železo, fosfor nebo vápník, z ní dělá ideální domácí hnojivo. Vzpomeňte si tedy na to, až ji příště budete vařit. „Rýžovou vodou zalévám hlavně orchideje, kvetou díky ní jako šílené. Nedělám to však často, stačí jednou za měsíc. A voda nesmí být osolená,“ radí čtenářka Tereza K. z Mělníka. Rýžovou vodu uvítají kromě pokojovek i muškáty a plodiny či květiny rostoucí v zahradě, píše web iReceptář.
Bohaté kvetení díky vodě z brambor
Brambory (a tím pádem i voda po jejich uvaření) jsou doslova nabitá draslíkem, prvkem, který má na starosti kvetení rostlin. Využívám toho při pěstování ovoce a zeleniny během sezóny, kdy používám domácí tekuté hnojivo z bramborových slupek, o jehož výrobě jsme již na Chalupářích-Zahrádkářích psali, nebo rostliny zalévám přímo vodou po vaření brambor. Stejně jako venkovní rostliny ji ocení i ty pokojové. Důležité je opět to, aby voda nebyla osolená.