Geniální směs pro hnojení orchidejí, po které vykvetou i ty nejzarputilejší rostliny. Namícháte ji za jednu minutu

                   

Také nedáte na tyto krasavice dopustit? Když se řekne exotická pokojová květina, vybaví se nám velmi pravděpodobně orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce, i když na patu jim „šlape“ i toulitka (Anthurium andraenanum), lopatkovec (Spathiphyllum) nebo medinila nádherná (Medinilla magnifica). Pokud vám však jde právě o orchideje, pak máme pro vás zaručený tip na jejich výživu.

3 složky pro výživu orchidejí

Není nutné ihned sahat po drahých přípravcích z obchodu (levná hnojiva na orchideje bohužel většinou příliš dobře nefungují). Místo toho se rozhlédněte po kůlně nebo garáži a připravte si tyto tři složky:

  • kyselina jantarová 2 gramy
  • kyselina boritá 0,25 gramu
  • kyselina askorbová 1 tableta (obyčejný vitamín C)
iZdroj fotografie: Pixabay

Vše rozpusťte v jednom litru vody. Dbejte, aby na dně nádoby nezůstaly krystalky. Orchideje je možné hnojit dvojím způsobem. Roztok lze přelít do rozprašovače a aplikovat na listy nebo je možné celou rostlinu ponořit do kbelíku s kapalinou přibližně na půl hodiny. Hnojivo lze použít i na oblíbenou katleju Dowovu (Cattleya dowiana) z Kostariky nebo stále oblíbenější orchidej Pleione formosana či rod Pleione limprichtii.

Substrát pro orchideje jako základ

Ale jen o správné výživě to není. Orchideje potřebují optimální podmínky i v jiném směru. Nejčastějších chyb se přitom lidé dopouštějí při péči o kořeny. Ty musí mít přístup ke světlu (průhledný květináč je tedy nutností) a nesmí se zadusit v nevhodném substrátu.

Ten si můžete namíchat i sami doma. Stačí jen vsadit na tu správnou kombinaci složek. Skvěle vám poslouží:

  • rašeliník nasekaný na 3 cm kousky,
  • a kůra jedle, dubu nebo borovice (opět v menších kouscích).
iZdroj fotografie: Depositphotos

Obojí smíchejte ve stejném poměru, a pokud chcete orchidejím dopřát něco speciálního, přidejte ještě několik lžic bukových listů nastříhaných na proužky. Ale dejte si velký pozor při přesazování. Nikdy nepoužívejte sílu, jinak by mohlo dojít k poškození citlivých kořenů. Pokud orchidejím dodáte vhodný substrát, pak už toho ke své spokojenosti opravdu nepotřebují příliš. Další péče o ně je už nenáročná.

Nenáročné kvetoucí pokojové rostliny

Rádi se obklopujete barvami, ale do pěstování orchidejí se vám pouštět nechce? Pak vsaďte na jiné druhy pokojových rostlin, jež vás dokážou oslnit svými květy. Nenáročná na pěstování je například klívie (Clivia miniata), africká fialka (Saintpaulia), voskovka (Hoya) nebo kolumnea (Columnea gloriosa). Vsadit můžete také na exotický jasmín pravý (Jasminum officinale).

iZdroj fotografie: Pixabay

Ten umí oslnit množstvím nádherně barevných květů s pronikavou vůní. A sázkou na jistotu je i eschynantus (Aeschynanthus speciosus) nebo třeba pryšec trnová koruna (Euphorbia milii). A opravdu náročné milovníky květin s vysokými nároky na opakované kvetení potěší i ibišek (Hibiscus rosa-sinensis) nebo šťavel trojhranný/purpurový (Oxalis triangularis).

A jaké kvetoucí pokojové rostliny si pro potěšení očí i mysli pěstujete vy?

Seznamte se s rozdíly v pěstování jednotlivých druhů orchidejí. Bude se jim dařit, jako ještě nikdy
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články