Pokud vaše pokojové rostliny nekvetou tak, jak byste si představovali, můžete je přihnojit obyčejnou draselnou solí.
Draslík je jedním z nejdůležitějších živin pro rostliny. Pokud má vaše pokojová zeleň tohoto nepostradatelného prvku nedostatek, může to vést k menšímu množství květů či dokonce k zastavení růstu, navíc také podporuje tvorbu silných stonků a kořenů.
Draselná sůl pro pokojovky
Jedním z nejlepších způsobů, jak dodat draslík vašim pokojovým rostlinám, je pomocí draselné soli. Draselná sůl, také známá jako KNO3, je bílý prášek, který obsahuje draslík, dusík a kyslík. Tento prášek se běžně používá jako hnojivo pro rostliny. Aby vaše pokojové rostliny krásně a bohatě kvetly, můžete draselnou sůl použít několika způsoby. Obvykle ji stačí přidat do zálivky (na jeden litr bohatě postačí čtvrtina lžičky).
Další možností je rozhození malého množství draselné soli přímo na půdu kolem rostliny. Tím zajistíte, že se živiny dostanou přímo ke kořenům. Je však důležité mít na paměti, že příliš mnoho draslíku může být pro vaše rostliny škodlivé. Proto se doporučuje dodržovat při hnojení vždy správné množství a postupovat přesně podle pokynů. Ve vegetační sezóně se pak doporučuje draselnou sůl používat jako hnojivo jednou za týden nebo dva.
Které rostliny draselnou sůl nesnáší
Ne všechny pokojovky však přihnojování draselnou solí milují. Naopak – některé jsou na přesolení substrátu poměrně náchylné. U kterých druhů tedy toto hnojení raději nepoužívat?
- medinila nádherná (Medinilla magnifica)
- šťavel trojhranný/purpurový (Oxalis triangularis)
- azalka (Azalea)
- jasmín pravý (Jasminum officinale)
- kolumnea (Columnea gloriosa)
- voskovka (Hoya)
- eschynantus (Aeschynanthus speciosus)
- pryšec trnová koruna (Euphorbia milii)
- klívie (Clivia miniata)
- citronovník (Citrus×limon)
- venkovní i interiérové begonie (Begonia).
Hnojení kafrovým olejem jako další možnost
Tyto rostliny mnohem víte ocení docela obyčejný kafrový olej. Kafrový olej obsahuje látky, které pomáhají iniciovat kvetení a zdravý růst veškeré zeleně. Stačí smíchat pár kapek s vodou a následně tímto roztokem rostliny zalévat jednou týdně nebo jednou za dva týdny. Nejlepší je použít kafrový olej jako doplněk k běžnému hnojení rostlin, nikoli jako samostatný výživový prostředek. I když totiž obsahuje hodně cenných látek, rozhodně nedokáže vašim rostlinám dodat úplně vše.
Kafrový olej může být také použit jako repelent proti škůdcům – stačí ho aplikovat jako postřik. Kafrový olej je zkrátka a dobře skvělou volbou pro každého, kdo hledá přírodní a účinné hnojivo pro své pokojové rostliny. S jeho pomocí jim můžete snadno a levně pomoci dosáhnout zdravého růstu a nádherného kvetení.