Nezáleží na tom, zda máte doma krasavice, jež po přinesení z obchodu už nikdy nevykvetly, nebo zasloužilé orchideje v babičkovském věku, které už mají tak trochu odslouženo. Všechny květiny lze přivést znovu k životu díky jednoduchému triku s droždím a cukrem. Jakmile ho jednou vyzkoušíte, už nikdy nebudete orchideje hnojit jinak.
Kořeny orchidejí stačí zavlažit roztokem cukru a droždí
Droždí je v kuchyni velmi univerzální. I když na první pohled vypadá jako mrtvé, rychle vytvoří živý kvásek z jakékoliv mouky. Za vše mohou kvasinky rodu Sacharomyces cerevisie, jejichž množství se v jedné obyčejné kostce počítá na miliardy. A ke spokojenosti jim stačí jen cukr a trochu teplé vody (nikoli horké, tím byste je spolehlivě zničili).
A jak si tedy hnojivo pro orchideje připravit? Budete potřebovat jednu lžíci droždí (cca 10 gramů čerstvého nebo adekvátní objem sušeného), litr teplé vody, lžíci cukru a misku. Droždí rozdrobte do vhodné nádoby, přidejte cukr a zalijte vodou. Dobře promíchejte a nechte vychladnout. Poté do roztoku přidejte pět litrů vody (jde o ředění 1:5). A tím je vlastně hotovo.
Zalévejte tak, jak jste zvyklí
Teď už stačí jen hotové hnojivo přelít do vhodné konvičky a dopřát orchidejím tu správnou zálivku. Pokud si nejste jistí, zda je na ni ten správný čas, řiďte se vzhledem kořenů. Jsou-li zelené, mají ještě vláhy dost. Ovšem jakmile zešednou, je ten pravý čas na tekutou vzpruhu. Všechnu přebytečnou vodu nechte odtéct nebo orchideje ponořte na hodinu do kbelíku s kvasnicovým roztokem, a poté nechte dobře okapat.
A jak často tento postup používat? Nejlépe každé dva týdny v době vegetační sezóny (během zimy zvolte poloviční intervaly). A pozor na přehnojení. To se projeví tvorbou krust na květináči, listy usychajícími od okrajů, nebo dokonce černáním kořenů. Ovšem půjde-li všechno dobře, dočkáte se velmi brzy krásných a hojných květů. A abychom nezapomněli, jednou za měsíc květináč dobře propláchněte čistou vodou, předejdete tak usazování zbytků hnojiva.