Důvodů, proč poupata orchidejí zasychají, může být hned několik. Pěstitelé si obvykle myslí, že jde o nedostatek zálivky, ovšem ve skutečnosti to může být leckdy i pravý opak. A nejenom to. Orchideje, které se běžně pěstují v našich domácnostech, jsou dlouhověké trvalky. Každý rok dokážou vytvořit nová poupata, z nichž se posléze vyvíjejí nádherné a opravdu jedinečné květy. Ale pokud zasychají, pak jednoznačně děláme někde chybu.
Proč orchideji zasychají poupata
Když ovšem poupata rostlině začnou zasychat, neměli bychom to nechat jen tak. A jak to poznat? Nejprve se svraští a následně odpadnou, aniž by se vůbec začala rozvíjet. Avšak suchá poupata nejsou pouze estetickým problémem, ve skutečnosti jde o první signál toho, že může být ohrožena celá rostlina. Nejčastějšími důvody chřadnutí květů orchidejí je špatný výběr stanoviště, ovšem ve hře jsou samozřejmě i pěstitelské chyby.
Opadávání poupat během zimy
Nejčastěji se tento problém objevuje v nejchladnějších obdobích roku. Na podzim a v zimě se totiž dny neodvratně zkracují, což s sebou přináší i nedostatek světla. Ten pociťují nejen lidé, ale i orchideje, ovšem každý druh nabídne svým pěstitelům poněkud jinou toleranci vůči tomuto problému. A když je slunce zkrátka příliš málo, orchidej nedokáže nashromáždit dostatek energie potřebné pro růst poupat.
A právě proto se jich nakonec zbavuje. Nelze tomu prakticky zabránit, jde totiž o obranný mechanismus rostliny, který jí umožňuje přežít. Vaše domácí rostlinka jednoduše využívá veškerou dostupnou energii k tomu, aby přežila momentální nepříznivé období, a kvetení pro ni není podstatné. Pokud jí chcete pomoci, pak ji doslova „přilepte na sklo“ nebo vsaďte na trochu umělého osvětlení (min. 8 hodin denně).
Kolik světla potřebují orchideje
Chcete-li tomuto problému předejít, pak svou rostlinu už předem umístěte na světlé místo. Nemusíte se bát – v období od října do začátku března přímé zimní slunce, které nemá tu správnou sílu, většina orchidejí velmi dobře snáší. Bez obav tedy můžete své exotické krásky umístit i na jižní parapet. Ovšem na jaře a v létě je situace jiná a přímé slunce může již během několika dní způsobit popáleniny listů.
Proto během této doby raději nic neriskujte a přesuňte rostliny k východnímu nebo západnímu oknu. Jestliže to není možné, zastiňte je většími rostlinami nebo před ně na okenní sklo nalepte speciální fólii, která prostupu slunečních paprsků částečně brání. Popáleninami listů to totiž teprve začíná. Pokud orchidej nepřemístíte, bude vadnout a nakonec umře. A nepomůže jí ani zvýšená zálivka – ta jí naopak spíše ještě více uškodí.
Co dělat, když orchidej nastydne
Dalším důvodem, proč orchideje opadávají, může být i studený průvan. Orchideje jsou zkrátka ze své domoviny zvyklé na vyšší a rovnoměrnější teploty, takže netěsnící okno nebo příliš dlouhé a intenzivní větrání místností jim může značně ublížit. Zasychající poupata obvykle bývají prvním příznakem. Proto když je objevíte, ihned zkontrolujte, zda vaše rostlina není vystavena chladnému průvanu.
Ovšem nastydnutí si můžete i takříkajíc přinést s orchidejí. Proto vždy dejte pozor na to, jak zakoupené orchideje přepravujete. Bohužel jsou tak citlivé, že se jim v chladnějších dnech i krátký přesun mezi obchodem a vaším automobilem (a následně bytem) může stát osudným. Proto je při přepravě chraňte vrstvou z papíru nebo textilií (třeba vaším teplým plédem). A po přinesení domů je ihned nevybalujte, ale počkejte alespoň hodinu, než se teplota vyrovná.
Když orchidej nekvete, zkontrolujte vzduch
Dalším výrazně negativním faktorem je i suchý vzduch. Pamatujte si, že orchideje mají rády vysokou vzdušnou vlhkost, a pokud ji nedostanou, reagují právě jako první opadem poupat. Zvláště během zimy však především vlivem vytápění relativní vlhkost ovzduší v místnosti klesá. Snažte se proto zvýšit vlhkost vzduchu například tak, že na parapet umístíte nádoby s vodou nebo si pořídíte speciální zvlhčovače vzduchu například na radiátor apod.
Ovšem dejte pozor na to, abyste to s vlhkostí také nepřeháněli. Pokud je jí příliš mnoho, pak může vést k růstu plísní a jiným obtížím. S tímto faktorem se pojí i vytápění nebo naopak jeho absence. Teplota v místnosti, ve které pěstujete orchideje, by neměla dlouhodobě klesnout pod 18 °C, ovšem nesvědčí jim ani teploty nad 24 °C. Při vytváření poupat však může být problémem i přesazování rostlin a jejich přemísťování. I tomu se tedy raději vyhněte.
Vadit mohou svíčky i citrusy
Dalším důvodem, který orchideje zbaví krásných poupat, mohou být i svíčky, nebo dokonce některé druhy ovoce (zejména citrusy), které jste nevědomky umístili v blízkosti orchideje. Tyto plody totiž uvolňují ethylen, což je neviditelný plyn, který stimuluje pupeny ke zrání – ty tedy rychleji stárnou a nikdy se nerozvinou. Hořící svíčky pak nežádoucím způsobem přispívají ke snížení vlhkosti ve vzduchu.
A jakými problémy trpí vaše orchideje nebo jiné pokojové rostliny?