Fíkusům se bude dařit jedna báseň, chce to hnojivo s obsahem draslíku

Ne vždy se pokojovým rostlinám daří tak, jak bychom si představovali – velmi často jim díky špatnému hnojení chybí draslík.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Fíkusy pocházející z Indie mají při pěstování v interiéru velikost od 30 cm do 2 metrů (podle druhu). Kromě elegantního vzhledu jsou tyto rostliny chváleny pro své schopnosti čistit vzduch, jak upozorňuje web AbecedaZahrady. Ficus Benjamina, známý také jako plačící fíkus, je pak vysoce ceněn i pro svou schopnost bojovat proti škodlivinám v ovzduší – dokonce úspěšně pohlcuje výpary z laků a čisticích prostředků obsahujících čpavek.

Proč fíkusy žloutnou

Žloutnutí a zasychání listů fíkusu často signalizuje nedostatek draslíku. Naštěstí lze tento problém účinně řešit specializovaným hnojivým roztokem obsahujícím fosforečnan monodraselný. Pokud tento nezbytný zákrok provedete včas, nemusíte se o zdraví svých pokojových společníků bát – jen je třeba se tak trochu odchýlit od běžného návodu pro aplikaci.

Hnojit je třeba častěji

Příprava optimálního hnojivého roztoku pro fíkusy ve špatné kondici vyžaduje zředění 1 gramu hnojiva s fosforečnanem monodraselným v 1 litru vody. Tento roztok podávejte dvakrát v sedmidenním intervalu, čímž zajistíte, že rostlina dostane potřebnou dávku draslíku. Po tomto způsobu krmení začne fíkus vyrážet nové zdravé listy – však uvidíte sami,“ radí čtenář Vlastimil D z Třebechovic pod Orebem, který nám tento návod zaslal.

Když provedete správné kroky, listy fíkusu už nezežloutnou: Chce to správnou teplotu, světlo i střih

Kde pěstovat fíkus

Pro zajištění optimálního růstu potřebuje fíkus dostatek slunečního světla, ale jen toho nepřímého, jak informuje web iReceptář. Vystavení přímému slunečnímu světlu by mohlo vést k popálení listů, zatímco nedostatek slunce může způsobit opad listů. Mně se v zimě osvědčilo fíkusy přisvítit speciálními ledkami. Nejchoulostivější je podle mě v tomto ohledu Ficus benjamina a Ficus binnendijkii Alii. Teplota by se pak měla pohybovat v rozmezí 20 až 28 °C, přičemž minimální teplota v zimě je 15 °C.

3 rostliny, které pomáhají odstraňovat prach iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud vaše fíkusy nerostou tak, jak byste si zrovna představovali, dopřejte jim minerál, kterým jim ve výživě opravdu často chybí

A stejně důležitá je ochrana fíkusu před průvanem, protože náhlé změny teploty mohou způsobit šok, který vede ke zhroucení metabolické aktivity rostliny a dokonce i k jejímu možnému úhynu. Moje kolegyně z redakce Chalupáři-Zahrádkáři pak přidávají další tipy. Michaela Narecki při opadávání fíkusu doporučuje úpravu zálivky a Věra Myslíková zase varuje před jeho pěstování na parapetu – právě kvůli možnému průvanu.

Jak pomoci fíkusu, který opadává? Tipy pro všechny milovníky zeleně

Jaké pokojové rostliny pěstujete nejraději vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články