Stačí 1 lžíce tohoto domácího prostředku a lopatkovec opět nádherně vykvete. Aplikaci máte hotovou do minuty

                   

Lopatkovec alias Spathiphyllum se v našich domácnostech těší velké oblibě. A to nejenom pro svůj krásný vzhled, ale také díky tomu, že jeho listy skvěle čistí vzduch. Jde tedy o perfektní rostlinu do ložnic nebo na jiná odpočinková místa. Ne vždy se nám však podaří ho opakovaně přivést ke květu. Vyzkoušejte prostý trik pro jeho pěstování.

Pěstování lopatkovce není nijak náročné

Tato rostlina patří do čeledi Araceae a přirozeně roste v tropické Americe, Malajsii nebo třeba v západním Pacifiku. Pyšní se velkými květy, jež mohou být bílé, žluté nebo nazelenalé. Dnes na světě existuje 36 druhů lopatkovce, ale v obchodech jich bývá k vidění jen něco okolo desítky. Všechny však čistí vzduch a aktivně přeměňují oxid uhličitý na mnohem prospěšnější kyslík. Také zlepšují vlhkost v místnostech.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Jde o pokojovou rostlinu opravdu nenáročnou na péči, protože k tomu, aby se jí dařilo, nepotřebuje příliš mnoho vody ani světla. Bohatě se spokojí jen se základními podmínkami, a to včetně hnojení. V ideálním případě by měl růst v prostředí s teplotami mezi 21 a 25 stupni Celsia, ty pod 16 stupňů Celsia mu mohou dělat problém. Vyhovuje mu přirozené denní světlo, ale neměl by být vystaven přímému slunci.

Substrát pro pokojové rostliny mu vyhovuje

Na substrát, v němž se mu bude opravdu dařit, je třeba smíchat písek, rašelinu a trochu mulče. Tato směs mu dodá všechny potřebné živiny. Kořeny obvykle nebývají příliš velké, takže není třeba velikost květináče přehánět. Naopak. Lopatkovci se lépe daří v poněkud stísněnějším prostoru. Nejdůležitější je však to, aby měl květináč na svém dně dobrou drenáž kupříkladu z kamínků, aby se na jeho dně nehromadila zálivková voda.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

A jak často ho zalévat? Lopatkovec bude spokojený s frekvencí 2 až 3krát týdně, ovšem s příchodem léta nebo naopak topné sezóny je nutné přece jen trochu zvýšit frekvenci. Během zimy se doporučuje také listy občas porosit. To je zbaví prachu i možných známek dehydratace. Lepší než klasická zálivka je pro lopatkovec ponoření květináče do kbelíku tak, aby se voda nedotýkala listů. To pomůže kořenům udržet si dobrou kondici, protože je neohrozí přemokření.

Osvědčené druhy lopatkovců do domácnosti

Jak jsme již řekli, v květinářství je možné sehnat celou řadu odrůd a hybridů. Ovšem několik z nich se vyznačuje tím, že dokáže vykvést opravdu téměř za každých podmínek, a přitom jsou na péči stejně nenáročné, jako jejich obyčejní příbuzní. Po čem se tedy poohlédnout?

  • Spathiphyllum ‚Pearl Cupido‘ (hybrid),
  • Spathiphyllum floribundum ‚Chopin‘,
  • Spathiphyllum wallisii ‚Gemini‘ nebo ‚Variegata‘,
  • Spathiphyllum wallisii ‚Sensation‘,
  • Spathiphyllum ‚Sweet Paco‘ (hybrid).

Osvědčený trik pro kvetení lopatkovce

I když všechny tyto podmínky dodržíte, přesto se může stát, že vám lopatkovec odmítne vykvést. A co tedy s tím? Připravte si osvědčeného domácího pomocníka, kterým je popel ze dřeva. Najdete v něm celou řadu cenných látek. Nezáleží na tom, zda použijete popel z tvrdého dřeva (buk či dub) nebo vsadíte na měkké dřevo. I když je u obou hodnota pH odlišná, lopatkovci to nijak nevadí. Popel mu dodá cenné živiny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jde především o vápník a hořčík, které jsou nutné k růstu, ale také o sodík, fosfor nebo draslík, jež podporují kvetení. Stačí rozmíchat jednu lžíci popela v jednom litru vody a použít jako zálivku. Doporučujeme opakovat jednou za měsíc. Voda by měla být odstátá a nejlépe pokojové teploty. Je rovněž možné zapracovat toto množství popela do horní vrstvy zeminy a teprve poté květinu zalít. Zároveň tak prokypříte půdu nad kořeny.

Kvete vám lopatkovec každoročně, nebo máte s tímto krasavcem problémy?

Podívejte se na to, jak se zanedbávaný lopatkovec po aplikaci popela vzpamatoval. A takto může vypadat i ten váš
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články