Krmení ve formě nálevu z česneku pro nekvetoucí orchideje. Uvolní nové stonky a za 7 dní se obalí pestrobarevnými květy

                   

Pohled na orchidej, které se nedaří, není nijak pěkný. Naopak. A přitom je příčina potíží leckdy velmi zjevná – nedostatek živin. Pokud se však nechcete spoléhat na komerční hnojiva (která mají mnohdy opravdu pochybou kvalitu), vsaďte na osvědčený trik profesionálních květinářů, kterým je česnekové hnojivo. Právě to dokáže vaši orchidej vrátit do kondice a celkově ji ozdravit. Ta vás pak jako bonus oblaží nádhernými květy.

Hnojivo z česneku pro orchideje

Česnek kuchyňský (Allium sativum), též česnek setý, je známý mnoha pozitivními účinky. Má především antibakteriální vlastnosti, ovšem organismu dokáže poskytnout i celou řadu ceněných živin. A nezáleží na tom, jestli jde o organismus lidský nebo třeba rostlinný. V obou případech dokáže tato nevábně vonící cibulovina odvést opravdu dobrou práci. Obsahuje v sobě totiž celou řadu výživových látek.

Jde především o vitamíny A, B6, B1 a C. Z minerálů je pak nutné jmenovat především selen, vápník a jód. To však ještě zdaleka není vše – dalšími obsaženými látkami jsou flavonoidy, polysacharidy, lutamylpeptidy, lektiny a steroidní a triterpenové saponiny. Společně zajišťují komplexní působení česneku v mnoha oblastech zdraví i výživy. A v čem konkrétně může toto složení pomoci právě orchidejím?

Nálev z česneku pro orchideje

Toto hnojivo je vhodné jak pro rostliny, kterým se viditelně nedaří, tak i pro ty, které sice vypadají dobře, ale z nějakého důvodu se jim nechce kvést. A co si tedy připravit? Vezměte si:

  • 4 stroužky česneku
  • a jeden litr vody.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Česnek dobře podrťte nebo prolisujte a smíchejte s vodou. Nyní musíte dát účinným látkám čas, aby se do vody vyluhovaly, roztok proto nechte odstát půl dne. A to nikoli na studené chodbě, ale pěkně při pokojové teplotě. Pro zamezení zápachu můžete nádobu něčím zakrýt (zabráníte tak i pronikání mušek a dalšího nežádoucího hmyzu, který by mohl česnek přilákat). Po 12 hodinách sceďte a odložte a česnek zalijte ještě jednou. Celý proces zopakujte.

Jak správně hnojit orchideje

Obě tekutiny následně smíchejte a získáte skvělý roztok na výživu svých rostlin (kousky česneku však předtím přeceďte přes sítko, mohly by popálit kořeny). Orchideje dobře zalijte, protože hnojivo se nikdy nesmí aplikovat na suché kořeny. Nakonec přidejte ke každé rostlině 5 lžic česnekového hnojiva a máte hotovo. Zbytek česnekového roztoku použijte pro jiné pokojové rostliny, nebo ho vylijte – rozhodně ho nenechávejte na příště.

Jak často hnojit orchideje česnekem

Jde o opravdu silné hnojivo, takže s ním své zelené krásky můžete snadno přehnojit. Proto byste neměli brát hnojivo z česneku do ruky častěji než jednou za měsíc. Už po prvním hnojení zpozorujete velmi rychlé ozdravení rostliny a po 2 až 3 měsících se můžete těšit na nálož nových květů. A můžete se spolehnout, že tentokrát vydrží na vaší orchideji opravdu dlouho. Česnek totiž posílí i poupata, takže se nestanou obětí chorob nebo škůdců.

Jaké triky používáte pro pěstování orchidejí vy?

Zopakujte si i další aspekty pěstování orchidejí, u vás doma se jim pak bude zaručeně dařit
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články