Ultimátní hnojivo pro orchideje se skrývá ve spíži či na zahradě: Často používaná surovina podporuje růst, květ a chrání před chorobami

Orchideje jsou nespornými královnami mezi rostlinami v květináčích. Aby však kvetly dlouho a bez chybičky, potřebují tu správnou výživu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Orchideje se v domácnostech pěstují opravdu často. Nejenže vypadají fenomenálně (a to především ve chvíli, kdy jsou jejich stonky posety kaskádami květů), ale nejsou ani příliš náročné na pěstování. A vůbec přitom nemusíte spoléhat na prostředky z obchodů. Naopak – vyživíte je i tím, co najdete ve spíži.

Proč orchidej nekvete

Orchidej bez květů nevypadá nijak zajímavě – to je zkrátka fakt. Její kvetení samozřejmě není věčné, po pár měsících přejde do klidového stavu. To je zcela v pořádku, pokud není pauza příliš dlouhá. Jak dlouho to trvá? Vše závisí na druhu orchideje, ale obvykle ne méně než několik týdnů, i když leckdy může toto období trvat i několik měsíců. Nejkratší přestávku v kvetení mívají orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce.

Ty jsou k dostání v mnoha barvách – mohou být bílé, fialové, purpurové, vínové, krémové, oranžové, růžové nebo žluté. Jiné druhy orchidejí naopak mohou mít i několikaměsíční přestávku v kvetení. Jde o druhy jako:

  • katleja Dowova (Cattleya dowiana),
  • člunatec (Cymbidium),
  • stromobytec (Dendrobium)
  • či tibetská orchidej pleionka (Pleione formosana či rod Pleione limprichtii).

Když orchidej nekvete více než rok

Ovšem neobjeví-li se květy na vaší rostlině ani po roce, měli byste začít pátrat po příčině. Obvykle je na vině nesprávná expozice neboli umístění květináče (optimální místo pro orchidej by mělo být světlé, ale ne s přímými paprsky slunce). Potíže ovšem může způsobovat i příliš nízká vzdušná vlhkost nebo napadení zákeřnými houbovými chorobami. V takovém případě sice může mít orchidej krásně zelené listy, ale nikdy nevytvoří nová poupata.

iZdroj fotografie: Pixabay

Česnek jako hnojivo pro orchideje

Orchidej jako intenzivně kvetoucí rostlina potřebuje pro správný růst mnoho živin. Takže pokud vyloučíte všechny faktory uvedené výše, musíte se jí ještě postarat o přísun důležitých látek. Pomoci vám může obyčejný česnek kuchyňský (Allium sativum), kterému říkáme též česnek setý z čeledi amarylkovitých (Amaryllidaceae). Je totiž zdrojem mnoha cenných látek, například draslíku, chromu, selenu, kobaltu, hořčíku, mědi, železa a vápníku.

Použít ho však lze i pro léčbu některých houbových chorob a dalších faktorů, které vaši orchidej negativně ovlivňují. Pomůže vám s tím sirná sloučenina allicin, jež má mnohé cenné antibakteriální vlastnosti. I díky tomu řadíme česnek mezi tzv. přírodní antibiotika. Pokud vám orchidej po delší dobu nekvete, můžete k jejímu ozdravení použít i domácí česnekový odvar. Jak ho připravit?

Jak připravit česnekový odvar

Příprava česnekového odvaru pro orchideje není nijak složitá. Stačí uvařit a vychladit litr vody. Do ní prolisujte tři stroužky česneku, promíchejte, nalijte do sklenice, uzavřete a nechte minimálně jeden den odležet. Je třeba ho použít do dvou dnů od přípravy. Jednodušeji roztok nalijte do misky a do ní namočte celý květináč s orchidejí na 30 minut. Poté nechte květináč ve dřezu, aby mohla odtéci přebytečná voda. Opakujte dvakrát za měsíc.

Máte orchidej, přestárlou a nevíte, jak ji zachránit? Pokud se už vytáhla a začíná spíše odumírat, je na čase ji zmladit

Jaké nedostatky v péči o orchideje jste u sebe po přečtení odhalili?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články