Elixír zdraví pro rostliny: Bramborové slupky jsou klíčové pro růst a vývoj rostlin

Bramborové slupky jsou plné užitečných látek. Místo vyhazování do koše se z nich naučte dělat dobré hnojivo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Bramborové slupky jsou běžným odpadem při vaření brambor, ale věděli jste, že je lze využít jako přírodní hnojivo? Vylouhování bramborových slupek vytváří unikátní roztok, který obsahuje cenné živiny pro rostliny, jako jsou například dusík, fosfor a draslík. Tyto živiny jsou klíčové pro růst a vývoj rostlin, což znamená, že voda z vylouhovaných bramborových slupek může být použita jako přírodní hnojivo pro zahrádky, zeleninové záhony a květinové zahrady. Skvěle se však uplatní i pro pokojové rostliny – je však třeba dodržet některá pravidla.

Správný sběr bramborových slupek

Slupky z brambor by měly být čerstvé, nikoli několik dní staré nebo dokonce hnijící. Pokud slupky pocházejí z neznámých zdrojů, je důležité je nejprve důkladně umýt, aby se odstranily jakékoliv zbytky pesticidů nebo jiných chemikálií. Obvykle si však vystačíte s těmi, které vám zbudou po přípravě oběda. A vyhazovat byste neměli ani ty cibulové, protože se mohou hodit také.

Vylouhování bramborových slupek

Omyté slupky se vloží do velké nádoby a zalijí vodou. Voda by měla být přibližně v poměru 1:3 (jeden díl slupek na tři díly vody). Voda musí být teplá, ale ne horká, aby nedošlo k rozkladu živin obsažených ve slupkách. Po vložení slupek do nádoby se směs nechá stát po dobu několika dnů, přičemž se každý den promíchá. Během této doby se ze slupek uvolňují živiny a postupně se dostávají do vody. Po několika dnech je tekutina hotová a může být použita jako hnojivo pro rostliny.

Je však třeba ji předtím samozřejmě přecedit. Použití hnojiva z bramborových slupek má mnoho výhod. Jednou z nich je to, že jde o velmi levný a snadno dostupný přírodní prostředek. Navíc je opravdu účinný, protože obsahuje mnoho živin, které jsou pro rostliny nezbytné. Během vyluhování je jen třeba dávat pozor na jeho důkladné zakrytí a během samotného používání vždy dbát na o, aby se jeho aplikace vždy vystřídala s nejméně jedním použitím čisté odstáté vody.

Hnojení pokojovek bramborovými slupkami je levné a účinné iZdroj fotografie: Monikomad / Creative Commons / CC BY-SA.20

Kde hnojivo ze slupek použít

Hnojivo z bramborových slupek lze použít na různé druhy rostlin, a to jak těch interiérových, tak i exteriérových. Při aplikaci hnojiva se doporučuje ředit ho ve vodě v poměru 1:10, přičemž tekutina by měla být aplikována přímo ke kořenům rostlin (tedy nikoliv například do podmisky). Aplikace hnojiva by se měla během vegetační sezóny provádět pravidelně, ale s mírou, aby nedošlo k přehnojení rostlin.

To se projevuje žloutnutím listů nebo (například u lopatkovce nebo anthurie) rychlým vývojem listů, ovšem nulovým kvetením. Navíc bývá barva listů mnohdy až nepřirozeně sytě zelené, což rozhodně není dobře (i když si amatérští pěstitelé mnohdy myslí opak). Časem vede tento stav k postupnému vyčerpání rostliny, stagnaci růstu a nakonec i k úhynu, čemuž se rozhodně vyplatí předejít. Pokud vám však záleží především na květech (kupříkladu u muškátů), zkuste místo cibule lépe působící droždí.

Jaká přírodní hnojiva používáte pro pokojové rostliny vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články