Z obyčejné aloe si za vteřinu připravíte stimulační hnojivo pro všechny rostliny. Pokvetou i porostou po něm jako divé

                   

Aloe pravá alias aloe vera se na našich parapetech objevuje vcelku hojně. Milujeme ji především pro její léčivé účinky, ovšem málokdo ví, že se uplatní i při péči o ostatní zeleň. Stačí jen vsadit na správný postup, který z jejích listů okamžitě připraví hnojivo. A co víc, to bude k použití připraveno opravdu ihned.

Účinné látky v listech aloe vera

Tato exotická bylinka je doslova pokladnicí různých vitamínů a minerálních látek. Na prvním místě je rozhodně třeba jmenovat vitamíny C, A, D a samozřejmě také zinek. Dále najdeme v dužině jejích masitých listů také aminokyseliny, polysacharidy a enzymy. Rostlinám rovněž značně vyhovují vitamíny skupiny B kombinované s vápníkem, hořčíkem steroly a antioxidanty. Ty ocení lidé i rostliny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojivo z aloe vera je snadné

Nejdříve musíte vzít dostatečně zralý list. Ten by měl být starý alespoň 3–5 let, v mladších listech není zkrátka a dobře koncentrováno tolik účinných látek. Z tohoto důvodu by se neměly mladé sazeničky aloe vera vůbec otrhávat a zaštipovat. Pokud totiž nedostanou možnost se rozvinout, nebudou jejich listy obsahovat tolik prospěšných látek.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

List nařežte na menší kousky a zalijte ho vodou. Není třeba ho jinak loupat ani odstraňovat případné trny. S touto vodou ho totiž rozmixujete, což všechny tyto nepříjemnosti jednoduše eliminuje. Následně nechte výluh z aloe vera přes noc stát na kuchyňské lince nebo jinde v teple. Následujícího dne ho přeceďte. A proč je to třeba?

Jak hnojit listy aloe vera?

Nyní si totiž musíte hotové hnojivo přelít do rozprašovače a použít ho v tekutém stavu k ošetření listů. Takto z něj totiž rostliny vstřebají opravdu maximum účinných látek. Roste je 2x týdně vždy až do skanutí a nespotřebované hnojivo uchovávejte v lednici. Uvidíte, že vaše zelené krásky brzy obrazí a obsypou se květy.

Vyzkoušíte účinné hnojivo z aloe vera také, nebo máte recept na své vlastní?

Seznamte se se všemi účinky aloe vera, pomůže vám s mnoha zdravotními neduhy
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články