Hnojivo z rýžové vody pro orchidej: Nasadí nová poupata a pokvete jedna báseň

Orchidej patří mezi náladové pokojové rostliny. Většinu potřebných živin jí však dokáže dodat jedno opravdu levné hnojivo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje jsou známé svými zářivými barvami a elegantním vzhledem, ale mohou to být docela náročné rostliny, které vyžadují náležitou péči a pozornost, aby prospívaly. Jedním ze základních aspektů péče o orchideje je hnojení. I když je v obchodech k dispozici mnoho komerčních hnojiv, existuje jednoduchá a ekologická alternativa, kterou si můžete vyrobit doma: hnojivo z rýžové vody.

Jak orchideje pohnojí rýže

Výroba hnojiva z rýžové vody je jednoduchý proces. Vše, co potřebujete, je 100 gramů rýže, která může být v sáčku nebo v sypané formě. Rýži zalijte litrem vody, promíchejte a nechte hodinu odležet. Během této doby do tekutiny prosáknou všechny cenné živiny. Po hodině rýži přeceďte a bělavou tekutinu použijte k zalévání orchidejí jednou měsíčně.

Někdy můžete jako hnojivo použít i vodu zbylou z vaření rýže (nesmí být však osolená). Rýžová voda je bohatá na bór, draslík, dusík, fosfor, hořčík a mangan. Mangan je pro orchideje zvláště důležitý, protože je stimuluje k rozkvětu a tvorbě více pupenů. Pokud vaše orchidej náhle přestane kvést, může vám pomoci právě použití hnojiva s rýžovou vodou.

Orchideje Phalaenopsis patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny. Málokdo však ví, že je lze namnožit opravdu velmi jednoduše iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak pěstovat orchidej

Orchideje vyžadují specifické podmínky, aby se jim dařilo, a i nepatrná odchylka může způsobit problémy. Například pro ně nejsou vhodné vysoké teploty a přímé sluneční světlo. Tyto rostliny preferují stinné oblasti a mírnou teplotu. Suchý vzduch může navíc poškodit kořeny orchidejí, takže je důležité udržovat vysokou vlhkost.

Pomoci může umístění zvlhčovače v blízkosti orchidejí nebo pravidelné zamlžování. A konečně, nízké teploty mohou být pro orchideje stejně škodlivé – proto si pamatujte, že tyto exotické rostliny nikdy nemohou přežít při teplotách pod 15 °C. S náležitou péčí a pozorností však mohou orchideje přinést do vašeho domova roky radosti a krásy.

Hnojivo z rýžové vody iZdroj fotografie: Pixabay

Čím hnojit orchidej (kromě rýže)

Tuto pokojovku je třeba hnojit během vegetačního období (jaro a léto) asi jednou měsíčně výživou určenou pro kvetoucí rostliny. V zimě pak hnojení nutné není. Pokud ovšem chcete podpořit maximální tvorbu květů, může vám skvěle posloužit kyselina boritá (H3BO3). Ta je vhodná zejména pro rostliny, které potřebují vyšší obsah boru v půdě. Bor je pro rostliny klíčovým výživným prvkem, který je nezbytný pro jejich správný růst a vývoj.

Nicméně, při používání kyseliny borité jako hnojiva, je důležité dodržovat přesné dávkování. Ideálním prvkem je také jód, který dodává rostlinám sílu bojovat proti chorobám a škůdcům. Zároveň také působí přímo uvnitř pletiv a zvyšuje rychlost fotosyntézy, či optimalizuje metabolismus dusíku a sacharidů. Díky němu budou vaše orchideje mnohem zdravější a bujnější. Rýže samotná vám pak pomůže i s harmonií v domácnosti – stačí se inspirovat učením Feng Shui.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o pokojové orchideje?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články