Ideální místa pro orchidej, aby mohla spokojeně kvést: Světe div se, daří se jí i v koupelně

Pěstování orchideje si můžete značně usnadnit – stačí jen vybrat to správné místo, na kterém se bude cítit jako doma. Může to být třeba i koupelna.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje jsou neuvěřitelně krásné, ale bohužel i známé jako potížistky a nestálé květiny, které vyžadují neustálou pozornost a péči. Pokud jim něco nevyhovuje, může se stát, že budete na nové květy čekat donekonečna. Proto je velmi důležité najít pro ně to správné místo, které může rozhodnout o jejich růstu a dobré kondici.

Zamilují si třeba ložnici

Někteří majitelé domů někdy dávají tyto úžasné květiny do ložnic s cílem dodat atmosféře v této místnosti nádech šarmu a elegance. Pokud je však orchidej umístěna v málo osvětleném koutě, bude trpět nedostatkem světla. Umístění na noční stolek pro ni také nemusí být tím nejpohodlnějším místem – všeobecně platí, že čím blíž k oknu, tím líp.

Kuchyně jako (ne)vhodná místnost

Kuchyně může být vynikajícím místem pro orchideje, a to zejména ve chvíli, kdy jsou na kuchyňském stole – daleko od prudkých slunečních paprsků. Je však důležité zajistit, aby tato květina nebyla vystavena nadměrnému teplu z blízkých spotřebičů, jako jsou mikrovlnné trouby nebo plynové sporáky. Kromě toho ji také musíte ochránit před průvanem způsobeným otevřenými okny.

Jak přivést Phalaenopsis znovu ke květu, aby vás tato orchidej potěšila květy iZdroj fotografie: Pixabay

Koupelnová kráska? Proč ne

Překvapivě jedním z nejideálnějších míst pro spokojený růst orchidejí je koupelna. Orchideje naprosto zbožňují vlhké prostředí a prospívá jim dodatečná vlhkost a osvětlení, které se v prostorné koupelně nachází. Vlhkost v koupelnách je často vyšší kvůli sprchování, koupání a dalšímu pravidelnému používání vody, což vytváří ideální mikroklima pro orchideje. Přítomnost přirozeného světla, zejména pokud je zde okno, které umožňuje filtrované sluneční světlo, jim poskytuje potřebné osvětlení pro růst.

Chcete-li orchidejím v koupelně dopřát co nejvíce potěšení, zvažte jejich umístění v blízkosti okna s filtrovaným světlem nebo na okenním parapetu. Dbejte na to, aby nebyly vystaveny přímému slunečnímu světlu, protože to může způsobit popálení listů. Kromě toho neumisťujte orchidej do průvanu způsobeného otevřenými okny nebo ventilačními otvory klimatizace.

Jak pečovat o orchidej iZdroj fotografie: Unsplash

Co ještě orchideje potřebují ke spokojenosti

Orchideje dávají přednost dobře propustnému substrátu, který udržuje určitou vlhkost a zároveň umožňuje odtok přebytečné vody. Směsi určené pro orchideje, se skládají z kůry, mechu rašeliníku a perlitu, jež jim poskytují ideální podmínky k růstu a vývoji. A myslete i na optimální teplotu a vlhkost. Orchideje v závislosti na druhu upřednostňují teplotu mezi 18 °C až 27 °C přes den, s mírným poklesem na 15 °C v noci.

Neumisťujte je nikdy tam, kde by mohly trpět průvanem. A nezapomeňte ani na správnou zálivku. Jejich kořeny by nikdy by neměly stát ve stojaté vodě. Orchideje zalévejte až ve chvíli, kdy je substrát na dotek suchý – obvykle každých 7 až 10 dní. Přebytečnou vodu nechte z květináče zcela odtéct a nikdy nenechávejte kořeny orchidejí delší dobu ve vodě. Pamatujte, že je lepší orchidej mírně přesušit než přelít. A pokud přece jen nepokvete, přidejte jí do zálivky česnek.

Jaké jsou vaše tipy pro péči o orchidej?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články