Orchideje milují mléko a cibuli: Kombinace s kouzelnými účinky, která zajistí několikanásobnou bohatost květů

Odborníci se podělili o recept na osvědčené hnojivo pro orchideje. Potřebujete jen dvě suroviny, které má každý doma.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud vaše orchidej právě nekvete, nemusíte hned panikařit, možná ještě není dostatečně zralá nebo odpočinutá, nebo možná potřebuje trochu pohnojit. Můžete samozřejmě použít hnojivo na orchideje z obchodu. Ale proč za něj utrácet, když si ho můžete připravit doma? K výrobě nepotřebujete žádné speciální ingredience, můžete jednoduše použít to, co máte doma prakticky vždy – cibuli a mléko.

Osvědčené hnojivo pro orchideje z cibule

Na přípravu cibulového hnojiva budete potřebovat jen slupky ze dvou cibulí. Ty zalijte horkou vodou a nechte roztok vychladnout, následně nálev použijte jako hnojivo – střídejte ho s čistou vodou 1 krát do měsíce. Cibule pomáhá odpuzovat hmyz a likviduje zárodky nemocí v půdě. A samozřejmě vaši rostlinu také pohnojí.

Mléčné ošetření listů orchidejí

Aby byly vaše květiny krásné, musíte pečovat i o jejich listy. Upgradujte obyčejné otírání prachu na opravdu komplexní péči, a to s pomocí mléka. Budete potřebovat 50 ml mléka na 100 ml vody. Do dobře promíchaného roztoku pak už zbývá jen namočit měkkou bavlněnou textilii a listy ošetřit, a to z horní i spodní strany. Uvidíte, jak krásné a zdravé budou.

Výživa pro orchideje z česneku

Ale orchidej lze vyživit i česnekem. A jak na to? Na přípravu domácího hnojiva z česneku budete potřebovat 3 stroužky česneku a 1 litr vody. Česnek je nejprve třeba protlačit lisem. Do vhodné nádoby poté nalijte vodu, přidejte česnek a vše důkladně promíchejte. Nakonec budoucí hnojivo uzavřete víkem a nechte jeden den odpočívat. Druhý den vše přefiltrujte a hotovým hnojivem můžete zalévat rostliny

iZdroj fotografie: Depositphotos

A jak zalévat orchideje česnekovou vodou? Pamatujte si, že na jeden květináč budete potřebovat asi 1 šálek (200 ml) hnojiva. Česnek nechte působit 5 až 10 minut a poté slijte zbývající hnojivo z misky. Nemusíte ho vylévat, klidně ho nalijte k jiným pokojovým rostlinám. Dodá jim všechny potřebné látky pro jejich ničím nerušený vývoj a růst.

Jak často hnojit orchideje

Orchidej je možné česnekovou vzpruhou přihnojovat jednou za 2 až 3 týdny. Brzy nasadí na květy, její listy budou mít sytě zelenou barvu a žádané kvetení se bude opakovat kdykoliv během roku – nejenom jednou nebo dvakrát, jak je u standardně živených orchidejí zvykem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kolikrát za rok kvete orchidej?

Pokud se však květy přesto nedostavují, nemusí být na vině ihned hnojivo nebo špatná péče. Je třeba se podrobně podívat i na životní cyklus vaší květiny. Zdravé mladé rostliny totiž často nekvetou, dokud nedosáhnou požadované fáze vývoje. V průměru však lze říct, že dospělá a dobře vyživovaná orchidej kvete alespoň dvakrát nebo třikrát ročně, přičemž doba trvání tohoto období je od dvou do šesti měsíců.

Ovšem některé hybridní odrůdy, například orchideje rodu Phalaenopsis, s náležitou péčí kvetou bez potíží po celý rok. Klíčem k častému kvetení orchidejí jsou optimální podmínky pro pěstování. Je však dobré vědět, že někdy si na ně vaše pokojová kráska zvykne a zpohodlní, takže kvést přestane. A co s tím? Zkuste rostlinu „šokovat“ například tím, že její květináč přesunete na nové místo.

Cibule může ochránit i plodiny na zahradě. Podívejte se, jak celý proces funguje v praxi

Jaká přírodní hnojiva pro své orchideje a další pokojové rostliny s oblibou používáte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články