Aby se vašim orchidejím opravdu skvěle dařilo, musíte jim zajistit ty správné podmínky pro život. Je to jednodušší, než si myslíte.
Pěstování orchidejí nadchne úplného amatéra, ale také zkušeného pěstitele. Tyto rostliny oslňují nádhernými květy, které bývají v mnoha barevných provedeních a často je zdobí i zajímavé žíhání. Obrovskou předností orchidejí je, že vám odpustí, když na ně se zálivkou tak trochu zapomenete. A vlastně jim tím i prospějete (pokud to ovšem není příliš dlouho). Exotické krásky se zalévají až v momentě, kdy je substrát úplně suchý, postačí tedy přibližně dvakrát týdně v závislosti na ročním období.
Co potřebuje orchidej
Orchidejím se daří na jasném, nepřímém světle. Pokud se jejich kořeny vydávají ven z květináče, možná ho hledají více. Zhodnoťte proto umístění své rostliny a zvažte její přemístění na místo, kde se může vyhřívat na dostatečném světle bez rizika úpalu, jak píše web iReceptář.
Stejnou měrou mají tyto rostliny ovšem rády také vlhkost. Ale ta nadměrná vlhkost, zejména při nedostatku světla, může vést kořeny k vyhledávání sušších podmínek – takže opět utíkají z květináče. Řízení vlhkosti vzduchu (40 až 60 %) však tomuto problému spolehlivě zabrání. Tuto hodnotu doporučuje i web TyNávody.
Jak se starat o orchidej v kostce
U orchidejí byste dále měli dbát na to, aby měly dostatek slunce a pravidelně je kropit vodou z rozprašovače (zejména v letních měsících). Po odkvětu je nutné orchideje stříhat – u stvolu se zařezávají v místě 2 až 3 očka od kořenů, z nějž vyrůstá stvol s odkvetlými kvítky. Poté nastává u orchidejí vegetační klid, během nějž je nutné je pravidelně ošetřovat.
Některé kultivary orchidejí však po odkvětu není nutné zkracovat, jelikož jsou schopny opětovně vykvést ze stejných pupenů. O způsobu péče se proto ideálně poraďte v místě, kde si je pořídíte. Různé druhy mají totiž různé požadavky. A pokud máte doma tvrdohlavou rostlinu, která kvete jen nerada, dopřejte jí podle návodu redakce Chalupáři-Zahrádkáři osvědčenou česnekovou masáž. Funguje skvěle.