Kdy umístit pokojové rostliny do karantény a proč je to třeba. Samostatnou místnost potřebovat nebudete

                   

Když si doneseme domů pokojovou rostlinu, jen zřídkakdy si můžeme být jistí, z jakých podmínek pochází. Pokud nejde například o řízek z domácnosti kamarádky, kterou dobře známe, můžeme si domů nechtěně zavléct celou řadu nemocí. Tomu může pomoci správně provedená karanténa pro pokojovky. Jak ji vytvořit a co za všech okolností dodržet? A jak si s ní poradit, když nemáme místnost navíc? To vše se dozvíte.

Na počátku vsaďte na prevenci

Když si rostlinu přinesete domů, vsaďte na preventivní léčbu. Vždy se hodí mít po ruce nějaké ty insekticidy nebo fungicidy, které vás zbaví všech možných patogenů. I přes sebepečlivější prohlídku rostliny vám totiž někdy mohou náznaky možné infekce uniknout. Jeden preventivní postřik tak dokáže zabránit rozvoji nákazy a pozdějšímu možnému úhynu celé rostliny – o napadení další pokojové zeleně ani nemluvě.

Jak umístit rostliny do karantény

V ideálním případě byste měli nově zakoupenou květinu odnést do samostatné místnosti, kde nepřijde do kontaktu s žádnými jinými rostlinami. Pokud to však možné není, můžete vsadit na něco jiného. Jednoduše rostlinu izolujte od okolního prostředí za pomoci té nejprimitivnější možné metody – igelitového sáčku. Květináč do něj vložte, v horní části ho zavažte a otevírejte ho jen na několik minut denně.

iZdroj fotografie: Pixabay

Rostlinu tak dokonale oddělíte od vnějšího prostředí, takže se projevené choroby nebo škůdci nemohou rozšířit do okolí. Podmínky v sáčku navíc zapůsobí jako skleník, díky němuž se přítomné nežádoucí organismy rychleji namnoží, a vy je tak budete moci snadněji zaznamenat. A jak dlouho rostlinu v tomto skleníku nechat? Dva týdny by měly bohatě stačit. Nikdy ji však neumísťujte přímo nad topení, zapařila by se příliš.

Karanténa platí i pro vodní rostliny

Přenos chorob se však týká i rostlin akvarijních, i na ně by se tedy měla karanténa vztahovat. Je možné je na 15 minut naložit do velmi slabého roztoku hypermanganu. Voda musí být jen jemně růžová, jinak hrozí trvalé poškození, nebo dokonce úhyn rostlin. Další možností je umístění rostliny do samostatné nádržky, v níž budete každé tři dny vyměňovat vodu. Po dvou až třech týdnech tak všechny patogeny odumřou a vy můžete rostlinu bez obav přenést do akvária.

Domácí postřik proti škůdcům

Pokud nechcete při ošetřovací prevenci sahat po chemii, pak pro vás máme několik tipů na přírodní prostředky, které si poradí s chorobami i škůdci. Rostlinám neublíží a jako bonus jsou stoprocentně ekologické. Například česnekový odvar je perfektním domácím lékem na svilušky, bakteriální a plísňová onemocnění a samozřejmě také na všetečné mšice. A jak ho připravit? Budete potřebovat asi 20 stroužků česneku (200 g).

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ten oloupejte nebo ho prolisujte lisem jenom tak a slupky poté vyberte. Jakmile bude hmota připravena, zalijte ji vodou a uložte stranou na místo, kde vám nebude vadit její nepříjemný odér. Odvar bude připraven k použití po čtyřech dnech. Stačí ho naředit vodou v poměru 1 : 1 a aplikovat jako postřik. Pro lepší účinek opakujte ošetření rostlin každé čtyři dny. Rychlejší pomocí je cibule – 40 gramů povaříme v 5 litrech vody po dobu asi 30 minut. Přecedíme a použijeme jako postřik.

Proti hnilobě skvěle pomůže křen

Pořídili jste si nové kaktusy nebo jiné pokojovky náchylné ke hnití? Pak se vám bude hodit výluh z křenu. Vezměte 200 gramů listů a kořenů křenu (vystačíte si i jen s kořenem) a to vše namočte asi na 6 hodin do 5 litrů teplé vody. Po této době přeceďte a použijte. Podobně působí i výluh z tymiánu, budete k němu potřebovat 150 gramů tohoto sušeného koření. Bylinku rozemněte a namočte na 12 hodin do 4 litrů vody. Poté přeceďte a aplikujte postřikem.

Pokud už na svých rostlinkách nějaké ty škůdce objevíte, pak vsaďte na tabákový extrakt. Ten se skvěle hodí jako rychlý a účinný postřik na mšice, svilušky, molice nebo zákeřné třásněnky. Potřebovat budete 500 gramů sušených tabákových listů (nebo alternativní množství cigaret), které spaříte ve vroucí vodě. Na toto množství bude potřeba 5 litrů. Postřik bude připraven k použití po 24 hodinách od louhování.

Stalo se vám někdy, že jste si domů s rostlinou přinesli i nežádoucí společnost, nebo jste zatím měli vždy štěstí?

A jak si rostliny pohodlně namnožit? Naučte se, jak na řízkování a množení pokojovek
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články