Jak na množení stromu peněz: Z jediného listu lze udělat další 3 rostliny

Péče o tlustici není nijak složitá – a platí to i pro její množení. Postačí vám jeden opravdu triviální postup – spolehlivost zaručena.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Crassula, běžně známá jako tlustice či nefritová rostlina, je oblíbený sukulent, který lze snadno množit a vytvořit tak z jediného listu několik nových rostlin, jak uvádí web iReceptář. Snadno si tak těmito půvabnými rostlinami můžete ozdobit klidně celý parapet.

Jak množit tlustici doma

Vybírejte zdravé a plně vyvinuté listy z již rostoucí rostliny (podle mých zkušeností se to nevyplatí zkoušet u té, kterou jste právě přinesli z obchodu a ještě s neaklimatizovala – úspěšnost nebývá vysoká). Ujistěte se, že listy nevykazují žádné známky onemocnění nebo poškození (jen ze zdravého listu vám mohou vyrůst až tři rostlinky naráz).

K opatrnému odstranění listů použijte čistý, ostrý nůž nebo nůžky a ostří veďte vždy co nejblíže ke stonku, abyste měli jistotu, že máte celý list. Listy poté položte na suchou papírovou utěrku na stinném místě, aby odříznuté konce zaschly a zrohovatěly, jak radí web 2DomácíFarma. To obvykle trvá 1 až 3 dny v závislosti na velikosti a tloušťce listů.

Tlustice alias strom peněz: Aby přinesla do domu bohatství, zálivka by měla obsahovat její oblíbenou přísadu

Jak nařízkované listy zasadit

Jakmile listy uschnou, jsou připraveny k výsadbě. Naplňte květináč dobře propustnou směsí pro sukulenty nebo kaktusy (zvažte i přimíchání perlitu nebo písku pro zlepšení drenáže). Před vysazením listů půdu mírně navlhčete. Poté vložte suchý konec každého listu do půdy – zatlačte ho dostatečně hluboko, aby mohl stát vzpřímeně bez opory.

Místo pravidelného zalévání používejte každých několik dní rozprašovač, a tím lehce rozprašujte půdu, aby byla vlhká, ale ne přemokřená. Vyhněte se tomu, aby se voda dostala na samotné listy, protože to může vést k hnilobě.

Jak pěstovat a rozmnožovat tlustici iZdroj fotografie: Depositphotos
Jak pěstovat a rozmnožovat tlustici

Květináč postavte na místo, kam dopadá nepřímé světlo. To přímé sluneční totiž může být pro křehké nové rostlinky příliš intenzivní a může způsobit spálení listů. Udržujte stálou teplotu, ideálně mezi 18 °C a 24 °C. Po několika týdnech zkontrolujte růst kořenů jemným zatažením za list. Mírný odpor obvykle znamená, že se začaly tvořit. Dospělá rostlinka vám pak může po několika letech  vykvést nádhernými a leckdy i voňavými květy, o čemž už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Jak pěstovat a rozmnožovat tlustici

Jak o svou tlustici pečujete doma vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články