Fikus benjamin je náladovou rostlinou, které často padají listy. Můžeme za to ale sami, dopouštíme se drobné chybky

Pokud nevíte, jak se starat o fikus benjamin, seznamte se s tajemstvím jeho pěstování a užívejte si za všech okolností krásnou rostlinu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Tangopaso / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Fikus benjamin (Ficus benjamina) se v domácnostech pěstuje poměrně často. Setkat se s ním mohou například novomanželé ve formě svatebního daru, protože podle východních filosofie feng-shui přitahuje množství jeho drobných lístků do domu peníze a štěstí. Pochází z pralesů tropické Asie, kde má mnohdy podobu vysokého stromu, ale v bytech jen zřídka přesahuje výšku 2 metrů.

Jak pěstovat fíkus benjamin

V první řadě si musíte dát pozor na světlo! V květinářstvích je k dostání mnoho odrůd fíkusu benjamina. Nejoblíbenější jsou ovšem ty s panašovanými (bílozelenými a žlutozelenými) listy. Ty jsou však na světlo náročnější, než jejich zeleně zbarvení bratranci. Navíc se hůře aklimatizují na nové podmínky. Je tedy proto vždy lepší koupit malý exemplář fíkusu, protože se snáze přizpůsobí podmínkám vašeho bytu. U velké rostliny nemusí být totéž ani zdaleka zaručeno.

Velkým rostlinám může totiž vadit i něco tak na první pohled triviálního, jako je změna úhlu dopadu světla. To se vám může vymstít i při pěstování v domácnosti. Pokud tak z nějakého důvodu potřebujete květináč krátce posunout, nezapomeňte si na něm vyznačit směr, v jakém rostlina rostla. Pomůže vám to později rostlinu opět správně umístit a předejdete tak komplikacím. A jak je to se světlem jako takovým? Fíkus nesnáší přímé sluneční záření, ovšem nesvědčí mu ani stín.

Jak pěstovat fikus benjamin iZdroj fotografie: Depositphotos

Vzdušná vlhkost pro fikus benjamin

Důvodem masivního opadu listů fikusu benjamina může být i příliš suchý vzduch (tento problém se velmi často objevuje zejména v topné sezóně). Mnohdy tak může rostlina přijít o většinu listů doslova přes noc. A jak se proti tomu bránit? Nepříliš velký fíkus je dobré osprchovat alespoň dvakrát do týdne ve sprše vlažnou vodou (hlínu v květináči přikryjte fólií, aby nedošlo k jejímu přemokření). Větší fíkusy alespoň pravidelně stříkejte s pomocí postřikovače.

A myslete také na to, že fíkus nemá příliš rád prudké teplotní skoky a samozřejmě také studený průvan. A na to reaguje shazováním listů. Pojistit se proti tomu tedy musíte i při nákupu této rostliny, a to především během chladných a větrných měsíců. Proto ji vždy před cestou domů důkladně zakryjte například papírovým obalem nebo třeba vaším teplým šálem. Rozhodně se to vyplatí, i kdybyste to měli domů z parkoviště jenom několik metrů.

Jak pěstovat fikus benjamin iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak zalévat fikus benjamin

Tuto oblíbenou pokojovou rostlinu zalévejte pouze tehdy, když je povrch zeminy v květináči mírně suchý. Fikus benjamin totiž velmi špatně reaguje na přemokření kořenů. Proto je nutné kromě střídmé zálivky také pečlivě odvádět přebytečnou vodu z květináče – velmi mu bude svědčit, pokud ho postavíte na misku s vlhkými oblázky, odkud se bude moci přebytečná voda odpařovat do okolí a zvlhčovat tak vzduch.

Fíkus byste však také neměli zalévat často a po troškách – to spíše přispěje k jeho přemokření. A jak by tedy měla vypadat správná zálivka? Voda musí být odstátá. Použijte ji v takovém množství, aby dobře zvlhčila celý kořenový bal, aniž byste však při tom přemokřili kořeny ve spodní části květináče. K zálivce je nejlepší použít vychlazenou převařenou vodu nebo alespoň tu, odstátou na pokojovou teplotu.

Naučte se, jak snadno vytvarovat pokojové rostliny do formy stromku. Fíkus se k tomu skvěle hodí

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro pěstování fíkusů?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články