Novinka mezi pokojovkami – „perský štít“ zvládne vypěstovat každý. Okolí navíc zaujme svým jedinečným vzhledem

                   

Novinka na trhu pokojových rostlin s latinským jménem Strobilanthes dyerianus zatím český ekvivalent názvu nemá. Pokud bychom však použili trochu otrocký překlad z angličtiny, klidně bychom ji mohli pojmenovat jako perský štít. Přesně tak totiž vypadá. Připomíná pestrobarevné vybavení starověkých bojovníků. A to i přes to, že původně pochází z Barmy.

Jak vypadá perský štít

Na první pohled vám tato pokojová rostlina může připomínat známou africkou kopřivu (Coleus), ale v porovnání s ní má trochu jinak tvarované listy a nabízí také větší výběr barev. Nabídne vám krásné listy kopinatého tvaru, jež mají lehce zubaté okraje a výrazné žilky, které při pohledu z větší dálky vytvářejí téměř prošívaný vzhled.

Jednotlivé listy mohou dorůst i 10 centimetrů na délku a nejkrásnější budou při pěstovávání v teple. Ale pamatujte si, že jak rostliny stárnou, vytváří nevzhledné dřevnaté stonky a zbarvení listů má v takovém případě tendenci klesat. Vždy je proto vhodné odebírat z velkých rostlin řízky jednou ročně a vypěstovat si nové malé sazeničky.

Jak pěstovat perský štít

Této pokojové rostlině svědčí plné slunce, jen na jižních parapetech jí bude vyhovovat spíše polostín pod jinými vzrostlými květinami. Pokud se pěstuje jako sezónní letnička, pak na podzim uhyne, jestliže ji nepřenesete do teplé místnosti. Potřebuje také vzdušnou půdu s vysokým obsahem organické hmoty. Nesnáší však přelévání, takže vyžaduje dobrou drenáž.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vhodné je hnojení jednou měsíčně komplexními minerálními hnojivy. A jak je to se škůdci? Objevit se na ní mohou svilušky, mšice nebo molice. Proti těm je nutné zasáhnout včas za pomoci vhodných postřiků. Pokud se totiž přemnoží, mohou Strobilanthes dyerianus zcela zahubit. A to by byla rozhodně škoda.

Jak množit Strobilanthes dyerianus

Tato rostlina se typicky množí z řízků, ale doma si ji můžete vypěstovat také ze semen. Semínka bývají k dostání ve specializovaných obchodech. Stačí je vysít do květináčků a mírně zavlažovat. Pokud chcete vsadit spíše na řízky, pak je odebírejte nejlépe koncem léta nebo počátkem podzimu. Tehdy zakořeňují nejlépe.

Jaké zvláštní pokojové rostliny pěstujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články