Tlustice je jedinečná okrasná rostlina s nízkými nároky. Je ideální pro začínající pěstitele a místnosti s množstvím slunečního světla.
Kvetení tlustice (Crassula) pěstované v bytě je vzácné – o to je však krásnější. Tato rostlina vytváří za příznivých podmínek klasnatá, krémově bílozelená květenství, spíše nenápadná a vyrůstající na krátkých výhonech. Každé květenství vydrží poměrně dlouho – tlustice k němu však potřebuje ty správné podmínky. A navíc prý rozkvetlá tlustice dokáže do domu přinést peníze.
Jak pečovat o tlustici
Tlustice si velmi rychle získala velkou oblibu pro svou vysokou toleranci nejenom k nejrůznějším nepříznivým podmínkám, které v bytech často panují, ale i k pěstitelským chybám. Snese totiž skoro cokoliv – a naopak nadbytek péče ji může zahubit. Tlustice vyžaduje světlé stanoviště, ale snáší i mírné zastínění. V případě nedostatku světla se její listy začnou vytahovat a zbarvovat světle zeleně.
Ovšem při příliš intenzivním slunečním záření se na listech objevují i nevzhledné hnědé skvrny. Pokud tedy tlustici pěstujete na jižním parapetu, nebojte se ji trochu přistínit. Myslete také na to, že jednostranné osvětlení rostliny způsobuje ohýbání stonků a natáčení listů směrem ke světlu, proto se doporučuje pravidelně otáčet květináčem, ve kterém tlustice roste.
Teplota pro tlustici
Jde o sukulent a také extrémně teplomilný druh, který vyžaduje poměrně vysoké teploty. V létě by se proto měly pohybovat kolem 25 °C a v zimě mezi 18 až 20 °C. Nižší teploty v zimě způsobují u tlustice opadávání listů a teploty pod 5 °C mohou dokonce vést k odumření celé rostliny. A dejte pozor také na průvan, ten totiž může být pro rostliny v zimě smrtelný.
Nepřehánějte to ani se zálivkou – tlustice totiž nesnáší přemokření. Naopak přísušky trvající delší dobu jí nijak zásadně nevadí. Potřebuje také propustný substrát s příměsí písku a jednou za rok hnojení přípravky na sukulenty. Tak bude spokojená a zcela jistě vám vykvete a do vašeho domu přinese štěstí.