Jak se starat o monsteru: Banánové hnojivo je pro ni to pravé ořechové

Monstera potřebuje k tomu, aby vyrostla do krásy, opravdu velké množství živin. Zkuste sáhnout po zdroji z její domoviny

Jak se starat o monsteru: Banánové hnojivo je pro ni to pravé i Zdroj fotografie: benhosg / Creative Commons / CC BY-NC-ND
                   

Tato rostlina je podle webu Cesta k Bydlení oblíbená nejen díky svému nápadnému vzhledu, ale také díky své odolnosti a snadné péči. Aby však vaše monstera skutečně vzkvétala, je třeba přijmout několik osvědčených rad a zavést do péče o ni banánové hnojivo.

Péče o monsteru: základy správné péče

Klíčem ke spokojené monsteře je zvládnutí základů péče o rostliny a zároveň zavedení některých kreativních technik výživy.

  • I když se potřeba zálivky může měnit v závislosti na ročním období, je zásadní zavést takový režim, který uhasí žízeň vaši zelené krásky, aniž by se přitom přemokřila. V chladnějších měsících je vhodné zálivku omezit.
  • Udržujte listy bez prachu a lehce je mlžte.
  • Monstera má ráda světlé místnosti, ale přímé sluneční světlo může být příliš ostré a způsobit změnu barvy listů.
Monstera s bílými listy

Majestátní bílá monstera: Když je jí dopřána vlhkost, potěší sněhově bílými listy

Prostor pro pěstování

Každoroční přesazování do o něco většího květináče podporuje růst a dává jí prostor, který potřebuje, aby mohla rozprostřít své kořeny – a samozřejmě i listy, jak informuje web NašeZahrada. Vyberte jí substrát na bázi rašeliny a nebojte se ji pohnojit i trochu netradičními prvky – například banánem, o kterém už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Kouzlo banánového hnojiva

Začněte s 2 až 3 banánovými slupkami. Ty nakrájejte na malé kousky (to aby se zvětšila plocha pro uvolňování živin, jak mi poradila zahradnice, která mi tohle hnojivo ukázala). Nakrájené slupky vložte do sklenice a zalijte je vodou. Vše uzavřete a nechte stát na chladném a tmavém místě alespoň 24 hodin. Pro silnější hnojivo můžete směs nechat louhovat až dva týdny.

Přírodní odpuzovač prachu iZdroj fotografie: Freepik
S prachem si poradí docela obyčejný ocet – uvidíte, že potřeba jeho úklidu bude znatelně nižší. Na pokojovky však vezměte citronovou šťávu

Jakmile je směs hotová podle vašich požadavků, přeceďte ji do jiné nádoby. Toto tekuté zlato dodá vašim rostlinám především vápník a draslík. A jak ho používat? Dvě lžíce na středně velkou rostlinu jednou za 14 dní bohatě stačí. A pohnojit může i jiné pokojové rostliny. Nepoužité hnojivo lze skladovat v lednici – ale obvykle ne déle než týden, jinak se zkazí.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o pokojovky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články