Správná péče o monsteru: Světlé místo pro krásné listy, banánové hnojivo pro rychlý růst

Pokud nedáte dopustit na velké pokojovky, měli byste určitě pěstovat monsteru. Díky šikovnému hnojivu bude vždy vypadat krásně.

i Zdroj fotografie: Judgefloro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud máte rádi rostliny s velkými a krásně tvarovanými listy, pak by vás mohla zaujmout monstera skvostná (Monstera deliciosa), která patří mezi oblíbené okrasné rostliny pěstované v domácnostech vůbec. Aby se však právě ta vaše mohla pyšnit pěknými listy, je důležité o ni pečovat správně.

Jak se starat o monsteru

Monstera je tropická rostlina, která potřebuje teplo a vlhkost. Proto je pro ni ideální místo, které je dobře osvětlené, ale přitom chráněné před přímým sluncem. Doporučuje se ji proto umístit do světlého polostínu. A nezapomeňte na ani vhodný substrát – monstera má ráda mírně kyselou půdu, kterou je třeba pravidelně zalévat, aby nedošlo k přeschnutí.

Jednou za týden byste proto měli monsteře poskytnout dostatečné množství vody pokojové teploty. Zbytek týdne můžete půdu v květináči kontrolovat prstem a zalévat jen tehdy, když je na pohmat suchá. Můžete ji také pravidelně postřikovat vodou, což pomáhá udržovat správnou vlhkost v okolí. A co další péče? Vzhledem k tomu, že monstera roste velmi rychle, je třeba ji pravidelně přesazovat do většího květináče, aby měla dostatek prostoru pro růst.

Jak na vykrajované listy monstery

Nejdůležitější je při jejich tvorbě právě osvětlení. Monstera preferuje světlé, ale nikoli přímé sluneční světlo. Proto je ideální ji umístit na východní nebo západní okno. Pokud však roste na přímém slunci, mohou se na jejích listech objevit spáleniny. Ovšem umístění na příliš temném místě může způsobit to, že její listy ztratí svou charakteristickou výraznou texturu. A pokud a nich náhodou objevíte škůdce, můžete pro jejich odstranění použít osvědčenou metodu se zápalkami.

Jak se starat o monsteru iZdroj fotografie: Freepik

Jak vyrobit hnojivo z banánových slupek

Banány jsou bohaté na minerály a živiny, které jsou důležité pro růst rostlin. A skvěle poslouží i jako perfektní výživa pro monsteru. Výroba hnojiva navíc není nijak obtížná. Pro začátek nasbírejte několik banánových slupek a rozkrájejte je na menší kousky. Poté je zalijte vodou a nechte je macerovat po dobu alespoň jednoho týdne. Tím se živiny z rostlinné hmoty uvolní do vody.

Po týdnu slupky sceďte a vodu, ve které se macerovaly, použijte jako hnojivo pro vaši monsteru. Je však důležité dodržet správnou koncentraci hnojiva. Ideální poměr je jedna část hnojiva na dva díly vody. Hnojivo dopřávejte své rostlině jednou za měsíc, jedině tak efektivně zabráníte hromadění přebytečných živin v substrátu, což může vést například ke vzniku plísní.

Extra rychlé hnojivo pro monsteru

Nechce se vám čekat týden, až bude hnojivo hotovo? Pak čerstvé slupky jednoduše vložte do mixéru nebo robotu a mixujte, dokud nevznikne kašovitá hmota. Tuto hmotu dejte do nádoby a zalijte vodou. Poměr by měl být přibližně 1:5 (1 díl banánových slupek a dílů částí vody). Směs nechte odstát na teplém místě po dobu 24 až 48 hodin. Poté přeceďte a použijte jako hnojivo. Ale vybrat si můžete i z jiných domácích hnojiv, poslouží vám třeba kávová sedlina.

Jak množit Monsteru deliciosu aneb řízkování pokojových rostlin

Jak se o svou monsteru staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články