Jak na výboru domácích hnojiv: Účinný elixír lze namíchat například z banánů nebo kávové sedliny

Pokojovým rostlinám lze dodat živiny opravdu velmi triviálním způsobem. Stačí připravit hnojivo z běžně využívaného odpadu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Theomamentalist / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Banánové slupky obsahují mnoho živin, včetně draslíku, fosforu a hořčíku, které jsou důležité pro růst rostlin. Příprava hnojiva z nich není složitá, ovšem musíte použít ten správný typ banánu a hotové hnojivo dávkovat ve správném množství. Jedině tak může vaše rostliny perfektně vyživit.

Jak připravit hnojivo z banánové slupky

Nasbírejte banánové slupky. Vybírejte pouze ty ze zralých banánů, ne ze zelených. To proto, aby byla zajištěna vysoká koncentrace živin. Poté rozemelte slupky na malé kousky třeba v mixéru. Alternativně můžete slupky nakrájet nožem na co nejmenší kousky. Vložte nakrájené nebo rozmixované slupky do nádoby. Doporučujeme použít nádobu s víkem, aby se snížilo šíření zápachu. Poté slupky zalijte vodou – poměr by měl být asi jeden litr vody na jednu hrst banánových slupek.

Směs důkladně promíchejte a nechte ji fermentovat. Tento proces by měl probíhat asi týden až dva. Během tohoto procesu se ze slupek uvolní všechny prospěšné živiny. Jakmile se horní část roztoku barevně viditelně oddělí od zbytku, je vše hotovo. Právě tuto část můžete použít jako tekuté hnojivo. Obsahuje opravdu hodně živin, takže vám bude stačit 4 až 5 kapek (nejlépe smíchaných s vodou), aplikovaných ke každé rostlině jednou za týden.

Co se zbylými slupkami

Slupky, které zůstanou na dně nádoby, můžete použít jako pevné hnojivo. Jednoduše je nechte uschnout na slunci, nasekejte je na malé kousky a rozprostřete kolem rostlin jako mulč. Jak se budou rozkládat, zároveň vaši rostlinu vyživí.

Káva jako hnojivo iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vyrobit hnojivo z kávové sedliny

Hnojivo z banánových slupek je vynikajícím zdrojem živin pro vaše rostliny, a připravit ho můžete zcela zdarma. Pokud jej pravidelně používáte, může zlepšit kvalitu půdy a podpořit zdravý růst rostlin. Ovšem nejde o jedinou možnost, kterou při výživě svých rostlin máte. Velmi dobře vám může posloužit i kávová sedlina. Vyrobit hnojivo z kávové sedliny je velmi snadné. Jednoduše rozložte kávovou sedlinu na papírové utěrky nebo noviny a nechte ji vyschnout.

Vložte suchou kávovou sedlinu do nádoby a přidejte vodu v poměru 1: 3 (jedna část kávové sedliny na tři části vody). Nechte směs odpočinout po dobu jednoho až dvou týdnů, občas ji promíchejte. Poté směs přefiltrujte, abyste oddělili tekutinu od pevných složek. A máte hotovo – hnojivo je nyní připraveno k použití. Nařeďte ho s vodou v poměru 1:1 a použijte na zalévání rostlin.

Co ještě vědět o kávové sedlině

Hnojivo z kávové sedliny je bohaté na dusík, fosfor a draslík, což jsou klíčové živiny pro růst rostlin. Jedině v této podobě je však vaše zelené svěřenkyně dokážou plně využít. Samotná kávová sedlina se totiž rozkládá velmi pomalu, proto se doporučuje ji používat spíše jako součást kompostu nebo jako mulč. Mimochodem – kávovník si můžete vypěstovat i na parapetu. Jde o velmi dekorativní rostlinu.

Jaká přírodní hnojiva používáte pro své rostliny vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články