Pěstování kávovníku na parapetu je snadné jako facka. Káva z vlastnoručně sklizených zrn má nepopsatelnou chuť

                   

Kávovník arabský (Coffea arabica) je rostlina z čeledi mořenovitých (Rubiaceae) pěstovaná hlavně pro sklizeň semen, ze kterých se připravuje oblíbený nápoj káva. Jedná se o stálezelený samosprašný keř pocházející z Etiopie. U nás se mu daří jako pokojovce. Jeho pěstování je nenáročné a již po třech letech se můžete dočkat oněch žádaných kávových zrn.

Spotřebuje velké množství vody

Rostlina vyžaduje bohatou zálivku. Dejte pozor na to, aby byl substrát neustále vlhký, ale ne přemokřený. Pokud byste náhodou delší dobu zapomněli na zalévání a zemina, ve které rostlina roste, by zcela proschla, ponořte kávovník i s květináčem přibližně na čtvrt hodiny do kýble s vodou. Nejlepší je dešťová, ale postačí i odstátá z kohoutku.

iZdroj fotografie: Unsplash

Kávovníku se výborně daří u okna orientovaného na jihovýchod až jihozápad. Vyhovuje mu totiž rozptýlené světlo. To přímé by mu mohlo spálit listy, proto ho před nimi musíte ochránit, např. zatáhnutím žaluzií. Rostlina vyžaduje obvyklou pokojovou teplotu, která činí okolo 18 °C. V zimě ale nesmí klesnout pod 15 °C.

Kontrolujte škůdce a pravidelně přesazujte

Jednou za rok, nejlépe na jaře, je třeba rostlinu přesadit do květináče s o 3 cm větším průměrem. Zeminu zvolte kyselou s hodnotou pH 5 až 6,5. V letních měsících na substrát aplikujte jednou za 14 dní standardní tekuté hnojivo. Vyvarujte se hnojení ptačím trusem, který obsahuje velké množství vápníku. Vyšší dávky tohoto prvku způsobují u kyselomilných rostlin chlorózy, tedy žloutnutí listů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud je kávovník vystaven dlouhému suchu, může být napaden hmyzími škůdci z řádu polokřídlých. Patří mezi ně puklice a mšice. Jde o členovce miniaturních rozměrů, kteří škodí sáním na rostlinných pletivech. Zbavit se jich můžete buď chemickými (dodržujte doporučené dávkování), nebo podomácku vyrobenými postřiky, např. nálevem z kopřiv.

Vyzkoušet můžete více způsobů množení

Tuto pokojovku si můžete snadno namnožit semeny. Ta vysejte do substrátu na množení a výsev a sadbovač zakryjte fólií, čímž zajistíte dostatek tepla pro klíčení. Sbírku kávovníků si můžete rozšířit i vegetativně. V jarních měsících z mateřské rostliny odeberte vrcholové řízky, ty ponořte do stimulátoru a poté zasaďte.

Pěstujete kávovník? Pokud ano, dočkali jste se už sklizně zrn?

Občas se může stát, že váš kávovník začne něco trápit. Pečlivě kontrolujte příznaky a nasaďte odpovídající léčbu.
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články