Vánoční hvězdu nevyhazujte, pokud jí dopřejete toto retro hnojivo, tak zůstane krásně červená a plná listů až do Vánoc 2023

                   

Vánoční hvězdu (Euphorbia pulcherrima) v našich končinách obvykle vnímáme spíše jako sezónní rostlinu. Pokud jí však dáte šanci a během léta ji budete pěstovat správně, může vás během zimních svátků opět potěšit svými nádherně zbarvenými listeny. A jaké zásady péče je vhodné dodržet?

Krátká historie vánoční hvězdy

Vánoční hvězda k nám dorazila ze Střední Ameriky, konkrétně z Mexika. Byla pojmenována po Joelu Poinsettovi, což byl americký velvyslanec v této zemi. A proč právě po něm? Byl to totiž on, kdo řízky této rostliny přivezl do Jižní Karolíny a poskytl je botanikům k dalšímu pěstování. A odtud byl už k oblibě vánoční hvězdy jen krůček.

Jak pěstovat vánoční hvězdu

Na půvabná květina miluje především hodně světla. Nejlépe se jí tak bude dařit, pokud ji umístíte na parapet na jižní nebo jihovýchodní straně domu. Nesmí na ni však dopadat přímé slunce, to by jí mohlo nehezky popálit listy. Zastiňte ji proto třeba většími rostlinami. Pokud však takový parapet k dispozici nemáte, musíte tuto rostlinu umístit pod speciální lampu, jinak velmi rychle shodí své nádherně zbarvené listeny a celkově vybledne.

Od března do září naopak tolik světla nepotřebuje, takže ji můžete klidně umístit i do polostínu. A to třeba na zahradu pod vzrostlé stromy. Předtím ji však dobře seřízněte, aby dostala příležitost obrazit a uchovat si tak svůj krásný tvar. Bez tohoto kroku se pravděpodobně změní ve vytáhlou a nedekorativní rostlinu, která vám rozhodně nevykvete.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nemá ráda průvan ani zimu

Myslet také na to, že vánoční hvězda nemá ráda prudké změny teplot. Pokud se tedy blíží prudké letní ochlazení, přeneste ji z jejího venkovního místa opět do bytu. A dejte pozor i na průvan doma. A jak je to s teplotou? Ta optimální během dne by se měla pohybovat v rozmezí 18 až 24 stupňů. A myslete i na vhodnou zálivku. Během období květu je nutné tuto rostlinu zalévat pravidelně a hojně. Ovšem v ostatních částech roku tolik vody nepotřebuje – může jí naopak spíše uškodit.

A jak ji tedy správně zalévat? Udělejte to vždy ve chvíli, kdy horní vrstva půdy v květináči vyschne. Vždy je také lepší použít teplou a odstátou vodu, jinak byste mohli kořeny nechtěně vystavit teplotnímu šoku, ze kterého se vzpamatovávají jen s obtížemi. Doporučujeme také tuto rostlinu pravidelně rosit, případně ji postavit vedle zvlhčovače vzduchu. Předejdete tak výskytu roztočů, kteří ji v létě často poškozují.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Hnojení z banánové slupky

Své vánoční hvězdě ovšem musíte dodat i vhodné živiny. Ty optimální obsahuje například hnojení z banánové slupky. Jeho příprava navíc není těžká a pořídíte ho skoro zadarmo. A jak na něj? Vezměte slupku z jednoho banánu a nakrájejte ji na kousky. Poté ji nasypte do litrové sklenice třeba od okurek a zalijte ji vodou. Vše ponechte louhovat přes noc, a nakonec přeceďte. Použijte jako hnojení každých 14 dní.

A pokud vám nějaké hnojivo zbude, můžete ho buď uchovat v lednici (nejlépe týden) nebo ho použít pro jiné pokojové rostliny. Vděčné za něj budou například orchideje rodu Phalaenopsis, ale i člunatce (Cymbidium), dendrobia (Dendrobium) apod. Banánová slupka totiž obsahuje vitamíny C, E a B6, a také železo, draslík, kyselinu jablečnou a prospěšné enzymy, které těmto rostlinám opravdu svědčí.

Jaké květiny zdobí parapet ve vašem bytě či domě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články