Pořídili jste si tento rok vánoční kaktus? Neudělejte chybu, které se někteří dopouštějí. Na základní zásady řada lidí zapomíná

Co dělat, když vánoční kaktus nekvete nebo mu opadávají květy a poupata. Pomoc je snadná a pokvete ještě dlouhou dobu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Období květu vánočního kaktusu (Schlumbergera) spadá do období Vánoc – koneckonců, právě odtud pochází jeho název. Ovšem tato rostlina může kvést i v říjnu až listopadu nebo naopak až v lednu. A aby k tomu došlo, stačí se postarat o několik málo důležitých detailů. Podívejte se, jak se o tuto krásnou pokojovou rostlinu, jež může být unikátní ozdobou vánočních svátků, starat.

Jak pečovat o vánoční kaktus

Vánoční kaktus (Zygocactus truncatus nebo Schlumbergera truncata) pochází z Brazílie. Jde o tzv. epifyt a podle toho se o něj musíte také starat. Jeho půvabné květy mohou být růžové, červené, lososové nebo třeba bílé. Pro jejich vznik je důležité období vegetačního klidu. Přes zimu proto potřebuje teplotu okolo 15 °C. Tuto péči je nutné zopakovat i po odkvětu. Ale pamatujte si, že pokud budete tuto rostlinu pěstovat na stinném a příliš teplém místě, nepokvete.

V období klidu mu nevyhovuje ani vysoká vlhkost půdy. Má rád spíše mírnou zálivku – přelévání totiž rozhodně nesnáší. Vyžaduje také výživu pro kvetoucí rostliny, tedy především množství fosforu a draslíku. Vánoční kaktus také nemá rád, pokud se s ním hýbe. Pokud během období tvorby pupenů nečekaně změníte jakékoliv podmínky pěstování, mohou vánoční kaktusy o všechny květy a poupata přijít.

Péče o kvetoucí vánoční kaktus

V období květu nemá vánoční kaktus rád přesušení substrátu. Zemina v květináči by měla být vždy mírně vlhká,a ale zároveň ho nesmíte přelévat. Pokud nemá vánoční kaktus dostatek vláhy, pak se jeho zploštělé stonky ztenčí a ztratí svou zářivě zelenou barvu. Naopak přemokření vede k uhnívání kořenů a následnému úhynu celé rostliny. Na jaře se také vyplatí tyto rostliny vyživovat dusíkatým hnojivem (určeným pro zelené rostliny).

Jak se starat o vánoční kaktus iZdroj fotografie: Depositphotos

Ale v létě a na začátku podzimu jim musíte dopřát jinou výživu. Pokud možno v tomto období používejte hnojivo určené pro kvetoucí rostliny. Lze použít i speciální hnojiva pro kaktusy nebo sukulenty. S aplikací živin to ale nepřehánějte, vánoční kaktus stačí hnojit jen každé 3 až 4 týdny. Během období, kdy pobývá v chladu, však tuto péči vynechte.

Další oblíbené vánoční rostliny

Pokud si chcete domů přinést tu správnou vánoční atmosféru, nemusíte sázet jen na vánoční kaktus. Naopak. Možností je mnohem více. Mezi typické vánoční rostliny patří například i:

  • brambořík nachový (Cyclamen purpurascens),
  • hvězdník (Hippeastrum),
  • vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima) alias pryšec nádherný či Poinsettia,
  • cesmína ostrolistá alias boží strom (Ilex aquifolium),
  • jmelí bílé (Viscum album).

Pokud totiž váš vánoční kaktus nepokvete přesně v období svátků, může ho některá z těchto oblíbených rostlin jednoduše nahradit.

Jaké jsou vaše tipy pro pěstování vánočního kaktusu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články