Hnědne a chřadne vám pokojová kapradina? Tři kroky ji navrátí zpět k životu do 72 hodin, fungují již přes 40 let

                   

Pokojové kapradiny mají v našich domácnostech nezastupitelné místo. Především dokážou skvěle vyčistit ovzduší a také vnášejí do místností přívětivou atmosféru přírody. Jejich zeleň uklidňuje oči a v neposlední řadě také zvlhčují vzduch okolo sebe. Jejich pěstování není obtížné, ovšem zároveň jsou poměrně náchylné na pěstitelské chyby. I jedno jediné přelití nebo přeschnutí je tak můžete katapultovat na kompost. A jak tomu zabránit?

Oblíbené druhy pokojových kapradin

Pro začátek je třeba uvést, že se jedná o běžně dostupné pokojové kapradiny, nikoli o unikáty, jako je například parožnatka (Platycerium). Mezi běžné druhy kapradin pěstované v bytech se počítá například:

  • netík (Adiantum tenerum, A. Raddianum),
  • žebrovice hrbatá (Blechnum gibbum),
  • pelea (Pellaea rotundifolia),
  • srpovice (Cyrtomium falcatum),
  • ledviník (Nephrolepis)
  • a sleziník hnízdovitý (Asplenium nidus).

Jak poznat nemocnou kapradinu

Zpočátku jsou projevy možných obtíží nenápadné. Rostlina nejdříve přestává růst. Ovšem protože tento proces bývá u pokojových kapradin jen pozvolný a velmi pomalý, nemusíte něco podobného vůbec zaregistrovat. Jako další přijde na řadu barva – nemocné kapradiny blednou a celkově nevypadají zdravě. A nakonec přijde i obávané osychání konců listů a později i celé rostliny. Zasáhnout byste však měli už při prvních známkách potíží.

Když kapradina začíná usychat

Obvykle je tento stav způsoben přeschnutím rostliny. Kapradiny totiž přirozeně obývají vlhké lesy a stinná místa mimo dosah slunečního úpalu. Na suchý substrát tedy rozhodně nejsou zvyklé. A i když napoprvé nezahynou zcela (to byste je museli přesušit opravdu důkladně), časté přísušky se časem negativně podepíšou na jejich kondici.

iZdroj fotografie: Depositphotos

První pomocí je proto každodenní mírné zalévání vodou o pokojové teplotě. V té je možné rozpustit i malou dávku hnojiva (přibližně třetinovou oproti běžným pokojovým rostlinám). Voda musí být také odstátá a bez chlóru, ten totiž kapradinám rozhodně nesvědčí (to však samozřejmě platí i pro jiné pokojové rostliny).

První pomoc pro kapradiny

Životabudičem pro suché kapradiny pak bude i výluh z banánových slupek nebo velmi slabý odvar černého čaje, obojí stačí aplikovat se zálivkou dvakrát do měsíce. Přehnojení v tomto případě nehrozí, a to ani při aplikaci mimo vegetační období.

Jak zachránit přemokřenou kapradinu

Kořeny této okrasné rostliny by nikdy neměly stát ve vodě. Proto květináč vždy umístěte na misku s vlhkými kamínky (nebo ještě lépe do květníku vyplněného keramzitem). Voda by měla sahat jen těsně na dno květináče, ne výše. V opačném případě se kořeny přemokří, přijdou o přístup vzduchu a velmi rychle uhnijí. Pokud náhodu rostlinu přelijete, ihned přebytečnou vodu slijte a substrát nechte před další zálivkou mírně vyschnout.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jestliže je však kapradina poškozena dlouhodobým přemokřením, pak vám už tato rada nepomůže. Ovšem není vhodné ji ani přesazovat do jiného substrátu, jako se to doporučuje v případě jiných přelitých rostlin. Jediné, co můžete udělat, je substrát jemně rozrušit například špejlí (snažte se však co nejméně narušit kořeny) a následně ho nechat co nejvíce vyschnout. Do další zálivky přidejte fungicid a dále o kapradinu pečujte jako obvykle.

Nemocné části kapradiny ostříhejte

Velmi důležitým krokem při záchraně pokojových kapradin je také odstranění suchých listů. Ty na rostlině rozhodně zůstat nemohou – mohly by se stát semeništěm bakterií a dalších patogenů. Pokud stříháte zcela suché listy, nemusíte činit žádná zvláštní opatření. Jestliže se však zbavujete pouze suchých konců listů, používejte vždy dezinfikované nůžky (namočte je například do alkoholu). Nikdy také nestříhejte do živé části, raději ponechte 1 až 2 mm suché tkáně.

Jak se daří při pěstování pokojových kapradin vám?

Pokud už nechcete dělat další chyby, zopakujte si pěstování pokojových kapradin pěkně v kostce
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články