Jak na pokojovky při dlouhodobé nepřítomnosti: S přežitím pomůže obyčejná plastová lahev

Díky těmto trikům vaše pokojové rostliny ani nezaznamenají, že jste dlouhodobě pryč. Pomůže vám pet lahev, hliněné kuličky nebo vlna.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud se chystáte na delší dobu odjet ze svého domova, pak byste měli zvážit, jak zabezpečíte své pokojové rostliny. I když nemáte nikoho, kdo by se o ně dokázal postarat, nemusíte propadat panice. Podle webu Dům&Zahrada existuje velmi jednoduchý způsob, jak si vyrobit zavlažovací systém, který se o zálivku postará za vás.

Zálivka z pet lahve

S obyčejnou plastovou lahví vaše pokojovky nebudou už nikdy strádat. Nejprve víčko propíchněte hřebíkem, poté lahev naplňte vodou a vytvořte několik otvorů i v její spodní části. Když máte hotovo, zapíchněte ji do květináče hrdlem dolů. Pokud je láhev příliš těžká a velká, vyplatí se ji podepřít dřevěným kolíkem. Kromě plastové lahve lze využít také skleněnou, i když vrtání otvorů bude mnohem složitější.

Abyste měli jistotu, že tento kapkový systém zavlažování funguje, vyzkoušejte jej už pár dní před odjezdem. Důležité je, aby průtok vody odpovídal potřebám vašich rostlin. Můžete do plastového víčka udělat další otvory, a tím průtok vody zvýšit. Nezapomeňte však, že voda bude přítomna neustále, a tak není třeba to s jejím množstvím nijak přehánět. Příliš velká zálivka může rostliny naopak zahubit, jako v případě tchýnina jazyku, o němž jsme psali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři, který je na přelévání velmi náchylný.

zalévání pokojovek iZdroj fotografie: Freepik
Postarejte se o pokojovky, i když jste pryč – pomůže tento jednoduchý zavlažovací systém

Zajistěte odtok přebytečné vody

Neméně důležité je, aby veškerá přebytečná voda mohla z květináče odtékat. Z toho důvodu vždy sáhněte po květináčích s drenážními otvory a ty vložte do jiného květináče nebo postavte na sběrnou misku. Abyste zajistili, že odtokové otvory zůstanou čisté, vyplatí se jako spodní vrstvu použít kamínky, a teprve ty zasypat substrátem, což doporučuje i naše čtenářka Alice D. z Brna: „Abych nemusela odtokové otvory v květináči často čistit, mám na jejich dně říční oblázky. Díky tomu může voda odtékat.“

5 nesmrtelných pokojovek pro zapomnětlivce. Hodí se do každé domácnosti a daří se jim kdekoliv

Použijte hliněné kuličky nebo vlnu

Dalším způsobem, jak se o pokojovky postarat i při delší nepřítomnosti, je využití hliněných kuliček. Ty se vyplatí namočit a umístit na dno květináče, odkud si budou rostliny moci samy čerpat tolik vody, kolik potřebují. Podle webu iReceptář si také snadno vytvoříte zavlažovací systém tím, že nádobu s vodou postavíte na vyvýšené místo, odkud natáhnete do květináče provázek nebo vlnu. Tento trik jsme také jednou vyzkoušeli a překvapilo nás, jak skvěle fungoval. Za tři týdny pokojovky ani nepoznaly, že nejsme doma.

Jednoduchý zavlažovací systém rostlin v domácích podmínkách

Co děláte se svými pokojovými rostlinami vy, když na delší dobu odjíždíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články