Když tchynin jazyk usychá: Na vině jsou extrémní teploty a nadměrné zalévání

I když patří tchynin jazyk mezi nenáročné pokojovky, někdy může začít žloutnout a skomírat – v takovém případě zkontrolujte péči.

i Zdroj fotografie: Tangopaso / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sansevieria, mezi zahradními nadšenci běžně známá jako tchynin jazyk nebo hadí rostlina, je známá pro svou odolnost a houževnatost. I tato odolná kráska však může trpět, pokud o ni není správně pečováno. A to je škoda, protože podle zkušeností redakce Chalupáři-Zahrádkáři je nejenom dekorativní, ale také funguje jako čistička vzduchu.

Varovné příznaky potíží

Mezi hlavní ukazatele churavějící Sansevierie patří podle webu iReceptář změna barvy listů a vadnutí listů. Včasné rozpoznání těchto příznaků a úprava péče mohou pomoci rostlinu oživit a zabránit jejímu úhynu.

Nadměrná zálivka škodí

Jednou z nejčastějších chyb, kterých se lidé při péči o Sansevierie dopouštějí, je podle magazínu Zahrada.Firenews přemokření. Stejně jako ostatní sukulenty by se i tato rostlina měla zalévat pouze tehdy, když půda vyschne. Přelévání může vést k poškození kořenů v důsledku nadměrné vlhkosti, což může způsobit žloutnutí listů.

Kromě toho je zásadní správná drenáž. „Dostatečná drenáž zabraňuje hromadění vody v květináči a snižuje riziko přemokření. Pro zlepšení drenáže zvažte přidání perlitu do zeminy. Ujistěte se, že má květináč dostatečný počet drenážních otvorů, které nejsou ucpané,“ radí zahradník Igor V. z Libišan. A pokud chcete, aby vám vykvetl, pak Chalupáři-Zahrádkáři nabízejí osvědčený recept.

Tchýnin jazyk jako zázračná rostlina – pomůže se spánkem i čistotou prostředí iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vašim pokojovým rostlinám dobře dařilo, musíte se naučit o ně správně postarat – a platí to i pro oblíbený tchynin jazyk

Jak zachránit umírající tchynin jazyk

Pokud jste svou rostlinu přelévali, zvažte její přemístění na slunnější místo, aby půda rychleji vysychala. Ovšem jak jsem sama zjistila, jen to samo o sobě nestačí. Je totiž třeba rostlinu vyjmout z květináče a zkontrolovat kořeny – ty hnědé je třeba odstranit. Na nich se už totiž rozvinula hniloba. Před další zálivkou pak nechte půdu opravdu důkladně vyschnout.

Vliv extrémních teplot

Sansevierie se sice snadno přizpůsobí různým světelným podmínkám, ale je citlivá na extrémní teploty. Proto doporučuji udržovat při jejím pěstování teplotu v rozmezí přibližně 16 °C až 24 °C. Je také důležité nevystavovat ji teplotám pod 10 °C. Kromě toho chraňte svůj tchynin jazyk před průvanem a neumisťujte ho do blízkosti horkých radiátorů nebo topných těles.

Šikovné rostliny odstraní ze vzduchu v domácnosti přebytečný prach iZdroj fotografie: Freepik
I když patří tchynin jazyk mezi nenáročné pokojovky, někdy může začít žloutnout a skomírat – v takovém případě zkontrolujte péči

Prevence je klíčová

Zabránit vysychání a vadnutí Sansevierie je často účinnější, než se snažit potíže s rostlinou oživit. Zde je několik dalších tipů, jak ji udržet zdravou:

  • Dostatečné světlo: Zajistěte své rostlině jasné, nepřímé sluneční světlo.
  • Správná velikost květináče: Zvolte květináč jen o málo větší, než je kořenový systém rostliny.
  • Minimální hnojení: Sansevierie nevyžaduje časté hnojení. Obvykle jí postačí jednou až dvakrát ročně dodat zředěné a vyvážené tekuté hnojivo.

Jaké jsou vaše triky při péči o tchynin jazyk?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články