Rostlina s kouzelnými vlastnostmi: Tchýnin jazyk funguje jako čistička vzduchu

Sansevieria alias tchynin jazyk patří mezi velmi populární rostliny. Ale není jen hezká na pohled, dokáže vám v domácnosti i pomoci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tchýnin jazyk alias Sansevieria je stálicí mezi pokojovými rostlinami už dlouhou řadu let, a to především díky schopnosti snadno přežít i v nehostinných podmínkách. Jeho krásné listy vytváří krásný kontrast s jinými rostlinami a přinášejí do domova svěží zelenou barvu. Ovšem dokáže se postarat i o vytvoření přívětivého prostředí v ložnici a čistý vzduch.

Jak pěstovat tchýnin jazyk

Sansevieria je velmi tolerantní k různým světelným podmínkám, ale pro nejlepší růst a vývoj potřebuje místo s dostatkem světla. Pokud máte možnost, umístěte rostlinu blízko okna, které směřuje na jih nebo západ. Vyhovuje jí propustná půda, která dobře drží vlhkost. Nejlepší je pro ni zemina s vysokým obsahem písku a štěrku, což umožní její snadné odvodnění a minimalizuje riziko vzniku nebezpečné hniloby. A jak je to se zálivkou? Tchýnin jazyk potřebuje jen málo vody, protože ukládá vlhkost v listech.

Zalévejte proto rostlinu méně často, ale přesto pravidelně – nejlépe až poté, co vrchní část půdy vyschne. Nikdy ji nepřelévejte, aby nedošlo k hnilobě kořenů. A myslete také na to, že tato pokojová rostlina preferuje teplé podmínky a nesnáší studený vzduch. Pokud je v místnosti příliš chladno, může se v růstu zastavit. Pokud se rozhodnete rostlinu umístit venku, ujistěte se, že venkovní teplota neklesne pod 10 °C. Sansevieria také nevyžaduje časté hnojení, ale ve vegetační sezóně ji můžete hnojit jednou za měsíc. A snadno se také množí.

Jak tchynin jazyk čistí vzduch

Rostlina Sansevieria, také známá jako „hadí jazyk“ nebo „tchynin jazyk“, je jednou z mnoha rostlin, které jsou schopné čistit vzduch (a kromě toho dokáže i krásně vykvést). Sansevieria dokáže účinně odstraňovat znečišťující látky z ovzduší a zlepšovat tak kvalitu vzduchu v místnosti. Ceněná je především její schopnost absorpce škodlivých chemických látek, jako jsou formaldehyd, benzen a trichloretylen. Tyto látky se nacházejí v mnoha běžných domácích produktech, jako jsou koberce, nábytek, čisticí prostředky a kosmetické výrobky.

Tchýnin jazyk jako zázračná rostlina – pomůže se spánkem i čistotou prostředí iZdroj fotografie: Depositphotos

Sansevieria je také schopna zvyšovat hladinu kyslíku v místnosti a snižovat hladiny oxidu uhličitého – a to i během noci. Tyto vlastnosti jsou opravdu důležité pro udržení zdravého prostředí v místnosti, takže rozhodně patří mezi rostliny, které by měl mít doma každý. Celkově lze tedy říci, že tchynin jazyk je skvělou volbou pro každého, kdo hledá jednoduchý a přirozený způsob, jak čistit vzduch v místnosti a zlepšit kvalitu ovzduší.

Jaké rostliny jsou vhodné do ložnice

Kromě tchynina jazyka však můžete v ložnici pěstovat i jiné rostliny, které pomáhají čistit vzduch nebo do něj uvolňují prospěšné silice. Jde například o tyto:

  • Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae)
  • Dračinec vroubený (Dracaena marginata)
  • Naduť madagaskarská (Bryophyllum daigremontianum)
  • Fíkovník drobnolistý (Ficus benjamina)
  • Lopatkovec (Spathiphyllum)
  • Aloe pravá (Aloe vera)
  • Anthurie (Anthuria)
  • Zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum)
  • Africká kopřiva alias pochvatec (Coleus)

Které z těchto rostlin, jež dokážou čistit vzduch, pěstujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články