Proč by měl každý mít doma kaktus: Rostlina plná prospěšných látek nepotřebuje téměř žádnou péči

Kaktus udělá velkou parádu a je velmi nenáročný na pěstování. Je také velmi pozitivním symbolem, a to z něj dělá vhodný dárek.

i Zdroj fotografie: Armenak Margarian / Nina Khan / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kaktusy patří mezi sukulenty. Znamená to, že jsou schopné shromažďovat ve stonku či listech vodu a nemusí se tedy často zalévat, vystačí i s velmi občasnou zálivkou. Pokud milujete rostliny a květiny, ale nejste příliš důslední v péči o ně, je pro vás kaktus ideální volbou. Tyto nevšední pokojové rostliny jsou k dostání v mnoha podobách a při správné péči se od nich můžete dočkat i květů.

Jak se starat o kaktus, aby prospíval

Kaktusům nejvíce prospívá velmi světlé stanoviště, volte tedy místo orientované na východní, nebo jižní stranu. Zazimování může proběhnout už v říjnu (postupně kaktusům snižujte teplotu až na ideálních 8–12 °C). V zimním období nezáleží na množství světla, mohou přezimovat například i na verandě, nebo ve sklepě. Bude-li ale kaktus celou zimu při pokojové teplotě, květů se nedočkáte. Zpět do tepla je přeneste v březnu a zalijte až ve chvíli, kdy se objeví nové trny a zelený vrchol. První zálivka by měla mít teplotu asi 50 °C.

Kaktusy v květináčích iZdroj fotografie: Unsplash

Na jaře, v létě a na podzim zalévejte kaktus třikrát do měsíce, v zimě postačí každých 14 dní. Pro jeho zálivku volte vodu měkkou a odstátou, nikdy nezalévejte vodou přímo z kohoutku. V letním období je ale zalévejte velmi opatrně, aby neuhynuly kořínky. V tomto období také můžete kaktusy umístit i ven na sluníčko.

Kaktus jako talisman i symbol

Název kaktus pochází z řečtiny a v přeneseném překladu znamená záhadný či mysteriózní. Jako symbol byl často součástí totemů indiánských kmenů. Kaktus jako sukulent je velmi přizpůsobivý okolním vlivům, proto i na totemech nebo zbraních často symbolizoval ochotu člověka přizpůsobit se, zkoušet nové věci a bojovat s překážkami, které se stavějí do cesty. Jako symbol je kaktus velmi pozitivní, považuje se za silný talisman působící proti negativitě.

Kaktus je tedy velmi vhodný i jako dárek. Některé druhy kaktusů se dají i konzumovat a staré indiánské kmeny používaly šťávu z květů jako lék na některá onemocnění. Kaktus je například používán jako symbol abstinence v protialkoholních léčebnách.

Které druhy kaktusů máte nejraději?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články